W 2017 roku pojechałem na konferencję tenisową, gdzie swój wykład poprowadził doświadczony trener Mieczysław Bogusławski. Obecnie, jeden z trenerów Kamila Majchrzaka, który jest odpowiedzialny za jego przygotowanie fizyczne.

 

W pełni podzielam jego zdanie w następującym temacie:

Znaczenie przygotowania fizycznego zwiększa się po 12. roku życia (dziewczęta) i 14. roku życia (chłopcy). Po 16. roku życia staje się drugim co do ważności (po przygotowaniu mentalnym) czynnikiem wpływającym na wynik w tenisie. W okresie pomiędzy 12. a 16. rokiem życia trener powinien zapoznać zawodnika z treningiem fizycznym. Tak aby po 16–17 roku życia można było realizować pełen program przygotowania fizycznego ukierunkowanego na tenis.

 

Najpierw hormony

Tak naprawdę, o treningu w dosłownym tego słowa znaczeniu możemy mówić dopiero wtedy, kiedy w organizmach dzieci zaczynają się dynamiczne zmiany hormonalne w okresie dojrzewania (u dziewczynek ten proces zaczyna się zazwyczaj trochę szybciej niż u chłopców). Dopóki nie mamy do czynienia ze wzmożoną produkcją hormonów, nie mamy do czynienia z „prawdziwym treningiem”.

 

Technika oraz przygotowanie fizyczne są mniej więcej tak samo ważne dopiero w wieku 14 lat, gdzie technika ma tendencję zniżkową, a przygotowanie fizyczne tendencję zwyżkową. Oczywiście do 12–14 lat życia możemy, a wręcz powinniśmy pracować nad gibkością. Jeżeli nie jest trenowana od 8. roku życia, zaczyna się już pogarszać. Praca w tym kierunku pozwala utrzymywać naturalną gibkość dziecka.

 

 

Warto zachęcać dziecko do gimnastyki i zaprzyjaźnić z nią dziecko oraz wprowadzić nawyk rozciągania po treningach już od samego początku.

 

 

Złoty wiek czucia i różne dyscypliny sportowe

Przede wszystkim w tym najwcześniejszym okresie powinniśmy zwrócić uwagę na koordynację. Należy rozwijać ją w „złotym wieku czucia”, czyli pomiędzy 7. a 12. rokiem życia. Chociaż można kontynuować ją do czasu zakończenia rozwoju układu nerwowego, to jest 20.–21. rok życia i nawet w późniejszej karierze. W ramach koordynacji dziecko powinno uprawiać różnego rodzaju dyscypliny sportowe takie jak tenis stołowy, badminton, piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, judo, karate, gimnastyka, akrobatyka, pływanie, jazda na rowerze, rolki, jazda na łyżwach, hokej itp. Nie da się wszystkiego wprowadzić tak małemu dziecku, dlatego warto wybrać maksymalnie dwie czy trzy inne dyscypliny. Uprawianie tych dyscyplin powinno dziecku sprawiać przyjemność.

 

Poczucie rytmu, balans

Bardzo pomocne będą również zajęcia z tańca czy ćwiczenia z muzyką, rozwijające poczucie rytmu, które bardzo przydaje się później w tenisie. Podczas zajęć na korcie tenisowym można wprowadzać różnego rodzaju urozmaicenia i atrakcyjne ćwiczenia, o których napisano w podręczniku Tenis 10, w celu nauki pracy nóg i przemieszczania się po korcie. Ważne jest również rozwijanie statycznego i dynamicznego balansu ciała. Mogą to być ćwiczenia na jednej nodze czy bieg z zatrzymaniem na jednej nodze, również ćwiczenia z zamkniętymi oczami.

 

Szybkość reakcji, rzuty, wytrzymałość

Kolejnym bardzo ważnym elementem będzie szybkość reakcji, którą można wprowadzać od 8. roku życia i z czasem, w okolicy 12. roku życia, zwiększać jej objętość. Będą to gry szybkościowe, różnego rodzaju sztafety oraz wyścigi. Warto też zwrócić uwagę na koordynację oko – ręka, oko – noga, a co za tym idzie – szybkość reakcji oraz rzutność do celu. Równie ważna będzie także wytrzymałość aerobowa, którą również można wprowadzać od 8. roku życia; może być także rozwijania w formie zabaw biegowych, sztafet, pływania czy rolek.

 

Moc, skakanie

Ostatnim już elementem będzie siła zrywowa (moc), która może być rozwijania od około 10. roku życia na bazie ćwiczeń z własnym ciałem, różnego rodzaju wypadów, wykroków czy przysiadów. Gimnastyka oraz akrobatyka będzie tutaj też przydatna. Warte wprowadzenia na tym etapie rozwoju są zabawy skocznościowe, np. skok przez przeszkody oraz ćwiczenia stabilizacyjne kręgosłupa i stawów.

 

***

Fragment książki “Mały Tenisowy Mistrz” Rozdział 6 Komponenty rozwoju tenisisty.

Książka do nabycia tutaj w promocyjnej cenie 34,90 zł + koszty wysyłki.

Przygotowanie fizyczne w tenisie Przygotowanie fizyczne w tenisie