Wielu mało doświadczonych tenisistów lub takich, którzy nie mają zbyt zaawansowanego poziomu tenisowego, myśli o serwisie, aby tylko wprowadzić piłkę do gry, bez zastanowienia się jakie będą jego konsekwencje. Możesz nie mieć serwisu tak różnorodnego, ani mocnego jak profesjonalni tenisiści, ale wiedza, gdzie serwować i dlaczego może dodać wielu argumentów do Twojego arsenału taktycznego.
Wyróżniamy głównie trzy rodzaje serwisów, jeśli chodzi o miejsce na korcie. Będzie to serwis na zewnątrz, serwis na ciało i serwis do środka. Serwowanie w każde z tych trzech miejsc ma swoje plusy, jeśli myślimy o rozwinięciu swojej taktyki serwisowej.
Serwis na zewnątrz
Jak serwujesz na zewnątrz, ważne jest, aby twój przeciwnik wyciągnął się, aby odegrać twój serwis (oczywiście najlepiej by było, gdyby wcale tej piłki nie dotknął 😉 ). Jeśli to się Tobie uda, będziesz miał przewagę na korcie. Będziesz mógł wtedy zagrać woleja, jeśli udasz się do siatki od razu po serwisie lub/i będziesz mógł przejąć inicjatywę w punkcie, jeśli zostaniesz na linii końcowej. Po takim wyrzucającym serwisie będziesz mógł również skończyć już twoją drugą piłkę, jeśli return będzie krótki. Jeśli nie uda się tobie wystarczająco wyrzucić przeciwnika z kortu to będzie on mógł wykorzystać twoją siłę serwisu, aby dobrze zareturnować. Będzie mógł otworzyć sobie kort poprzez zagranie kątowe, np. krótkiego krosa. W takim układzie prawdopodobnie znajdziesz się w bardzo trudnej sytuacji, szczególnie jeśli pójdziesz po takim niedokładnym serwisie do siatki.
Trzeba pamiętać o tym, że jak otwieramy kort i gramy kątowo, to jeśli zagramy zbyt mało dokładnie lub zbyt wolno, to stwarzamy przeciwnikowi możliwość odegrania kątowego. W takiej sytuacji, gdy nie uda nam się wyrzucić przeciwnika z kortu, możemy stracić inicjatywę w punkcie, ponieważ będzie mógł nam zagrać return zarówno kątowo jak i głęboko pod nasze nogi.
Na ten rodzaj serwisu trzeba szczególnie uważać podczas gry deblowej. Tutaj bardziej opłaca się serwować na ciało czy do środku, aby przeciwnik nie mógł nam zagrać kątowo. Natomiast serwis na zewnątrz + zagranie drugiej piłki w miejsce, gdzie nie ma przeciwnika jest jednym z najprostszych schematów taktycznych (oczywiście w teorii, w praktyce jest to trochę trudniejsze do wykonania 😉 ).
Serwis na ciało
Jak serwujesz na ciało przeciwnikowi, może on odegrać agresywnie, jeśli będzie miał na to czas. Ten serwis wykorzystuj bardziej jako element zaskoczenia albo w sytuacjach, kiedy już wiesz, że przeciwnik nie najlepiej sobie radzi z tego typu piłkami. Dosyć często ten serwis wykorzystuje się, kiedy gra się zawodnikami, którzy mają duży zasięg ramion. Serwując im na ciało ogranicza się im ten zasięg oraz można spowodować, że nie będą czuli się zbyt komfortowo. Trudnymi do returnowania są serwisy ścięte, które w pierwszej fazie wydaje się, że idą nam na forhend czy bekhend, a w ostatniej chwili wpadają nam na ciało. Szczególnie trudno jest takie serwisy odegrać na szybkiej nawierzchni.
Serwis do środka
Tego rodzaju serwis ogranicza przeciwnikowi grę kątową z returnu. Tutaj podobnie jak w przypadku serwisu na zewnątrz, najlepiej jak przeciwnik będzie musiał się mocno wyciągnąć do odegrania returnu. Jeśli tak będzie to z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz słaby return, a w konsekwencji będziesz mógł zakończyć punkt wolejem lub uderzeniem wygrywającym z końca kortu.
Podsumowanie oraz wnioski
Umiejętne wykorzystywanie geometrii kortu pomoże Tobie w planowaniu każdego ataku czy punktu. Stosowanie planu, w którym świadomie serwujesz na konkretny kierunek, spowoduje, że twoja umiejętność przewidywania tego, co wydarzy się po serwisie wzrośnie. Zobaczysz, że punkty w bardzo wysokim procencie rozgrywają się w taki sposób, w jaki wcześniej sobie zaplanowałeś. Powinniśmy w naszym planie przed każdym rozegranym punktem mieć jasne, gdzie chcemy zaserwować oraz co chcemy zrobić z następną piłką oraz jakim uderzeniem ją zagrać. Najlepiej serwować w taki sposób, aby return otrzymać na swoją mocniejszą stronę. Najlepszym tego przykładem będzie Rafael Nadal, który większość piłek po swoim serwisie odbija forhendem, aby przejąć inicjatywę w punkcie.
Następnym razem jak zadasz sobie pytanie jak utrzymać swój serwis w ważnym momencie meczu, pomyśl sobie jaki return chcesz otrzymać po swoim serwisie. Pamiętaj również, że 80% returnów po twoim dobrym, wyrzucającym serwisie na zewnątrz, gdzie twój przeciwnik musi się mocno wyciągnąć, poleci wzdłuż linii lub w środek kortu. Zastanów się zatem, gdzie chcesz otrzymać return w zależności od tego co jest twoją najmocniejszą stroną.
***
Lekcje tenisa w Sopocie: www.lesniksopot.pl
Książka Mały Tenisowy Mistrz i Trening Życia. Po drugiej stronie rakiety. do nabycia tutaj w promocyjnych cenach.
Podobne wpisy
1 Comment
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
dobry artykuł !