Jutro 5 maja 2021 Carlos Alcaraz zmierzy się z Rafaelem Nadalem w drugiej rundzie turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. Juan Carlos Ferrero, człowiek, który kieruje tenisowym losem młodego Carlosa, określił spotkanie z Rafą jako “pojedynek pokoleniowy”, ale odrzuca fakt, że jego podopieczny jest następcą jednego z najlepszych tenisistów w historii. Ferrero uważa, że bycie następcą Nadala “nie służy za bardzo” i wywiera dodatkową presję na jego zawodnika.

 

“Myślę, że wszystko, co zostało powiedziane o Carlosie jako następcy Rafy, nie jest dla niego dobre. Jest to dodatkowa presja, która jest na niego wywierana. To niewiele dobrego. Lubię myśleć, że mamy innego gracza, który ma duży potencjał. Swoją grą i podejściem od meczu do meczu, stając twarzą w twarz z graczami, sprawia, że ​​wierzę, że będzie bardzo dobry. Ale musisz iść krok po kroku. Środa to pojedynek pokoleniowy”- powiedział Ferrero w oświadczeniach dla madryckiego turnieju.

 

Lubię myśleć, że mamy innego gracza, który ma duży potencjał, ale musimy iść krok po kroku.

 

Ferrero, który był numerem jeden na świecie i mistrzem Rolanda Garrosa w 2003 roku oraz finalistą US Open, a także trzykrotnym zdobywcą Pucharu Davisa, podkreślił, że Carlos Alcaraz jest tenisistą, który może celować w wielkie rzeczy.

 

“Dla mnie to pojedynek pokoleniowy. Rafa gra na bardzo wysokim poziomie, walcząc o Wielkie Szlemy. Nie odważyłbym się mówić o zastąpieniu go. Prawdą jest, że Carlos jest chłopcem, który wychodzi z tyłu, nie po to, aby zastępować, ale po to, aby dążyć do wspaniałych rzeczy i grać świetne mecze.”

– powiedział Ferrero w przeddzień pojedynku z pięciokrotnym zwycięzcą w Caja Mágica.

Nadal i Carlos Alcaraz mieli już bezpośredni kontakt na Australian Open. Wspólnie trenowali i zagrali półtora seta.

 

“Rafa już zna Carlosa, bo razem trenowaliśmy w Australii. Miał okazję zagrać z nim półtora seta. Wie, że Carlos jest niebezpieczny, że musi wyjść na kort ze wszystkim co ma” – zdradził trener Alcaraza, który skończy 18 lat w tę środę.

“Wiemy, że Rafa na ziemi jest praktycznie niezwyciężony, ale największym wyzwaniem będzie utrzymanie stabilności mentalnej”.

„Każdy zawodnik, który jest aktywny i widzi zawodnika z nadchodzącym potencjałem, już go zna i studiuje. Wiesz, że jest niebezpieczny, ale też jesteś pewny swego. Rafa ma więcej niż wystarczające doświadczenie, aby wiedzieć, jak ma grać. Oczywiście pomyśli, że Carlos jest niebezpieczny, ale to dla niego jeszcze  jeden mecz”  – przyznał ten, który był numerem jeden na świecie.

Ferrero zdaje sobie sprawę z trudności spotkania z Nadalem, najlepszym w historii na mączce oraz przykłada wagę jego ucznia w utrzymania koncentracji i walce o każdy punkt.

„Utrzymanie stabilności mentalnej musi być główną wartością Carlosa. Rafa walczy absolutnie o każdy punkt, a młodym najtrudniej jest być trwale skupionym w stu procentach. To świetna motywacja, aby grać tutaj, w domu, jego rodzina jest tutaj i dawno go nie widzieli”. – dodał.

Mecz Carlosa z Rafaelem został rozpisany nie przed godziną 15:00 w środę 5 maja na korcie głównym imienia Manolo Santany w Madrycie. Mecz w Polsacie Sport.

PS. Mała ciekawostka na koniec. Jak Carlos miał 14 lat przyjechał do akademii Ferrera, w której wówczas trenowałem. Zagraliśmy razem sparing. Pierwszego seta wygrałem z młodziutkim Hiszpanem 6:2. Natomiast w drugim secie prowadziłem 5:4, aby przegrać 7:5. Kiedy było po 1 w setach musieliśmy już skończyć. W tamtym czasie nie wiedziałem co o tym myśleć. Czy ja już jestem taki słaby, że przegrywam seta z 14-latkiem czy ten 14-latek jest tak dobry, że wygrywa ze mną, czy może jedno i drugie. 😉 Szkoda tylko, że wtedy nie zrobiłem sobie z nim zdjęcia. Nasz sparing oglądał jego agent z IMG oraz trenerzy z akademii. Dzisiaj wiem jaki poziom musi sobą prezentować 14-latek, jeśli myśli o szybkim dojściu do profesjonalnego tenisa.

Źródło:  https://www.marca.com/tenis/mutua-madrid-open/2021/05/04/60918cc0ca47416d618b4644.html

 

Mogą Ciebie zainteresować również te wpisy:

Jak zostałem sparingpartnerem nr 1?

Mój pierwszy trening z Ferrero i jego trenerem

 

***

Współpraca: www.lesniksopot.pl

Książki Mały Tenisowy Mistrz i Trening Życia. Po drugiej stronie rakiety do nabycia tutaj.