Na pewno masz co najmniej jednego lub nawet kilku przeciwników, którzy przyprawiają Cię o ból głowy. Jestem przekonany, że jednym z nich będzie typowy przebijacz, cykacz, baloniarz – zawodnik czy zawodniczka grająca defensywnie.
Ty też możesz być tą osobą, która przebija dużą ilość piłek na drugą stronę siatki i nie ma w tym nic złego. Jest to jeden ze stylów gry (pusher), który możesz używać, aby wygrywać swoje pojedynki.
Typowy przebijacz zawsze jest głęboko za linią końcową i wrzuca dosłownie wszystko z powrotem. Jego tempo gry jest stosunkowo wolne, nie gra głęboko pod linię i nie gra również zbyt kątowo. Mimo to musisz sporo się z nim namęczyć, żeby wygrać.
Biega do wszystkich piłek często przepychając je na Twoją stronę i na dodatek nigdy się nie męczy. Mógłby tak “cykać” przez cały dzień. Na bardziej zaawansowanym poziomie jego piłka może mieć więcej rotacji topspinowej, może być dokładniejsza, głębsza, ale jego plan wciąż będzie taki sam – odegrać i przebić wszystko.
Te “balony” wydaje się jakby leciały nieskończenie długo. Dosłownie mogą Ciebie zahipnotyzować. Czekasz z tyłu i masz głowę pełną myśli. Przeciwnik wciąż gra pod górę i nie zamierza przestawać. Wydaje się, jakby sprawdzał Twoją cierpliwość. Ten styl gry może być bardzo efektywny w grze z zawodnikami, którzy nie mają pomysłu na grę. Przebijacz może doprowadzić Ciebie do białej gorączki.
Zadajesz sobie wtedy pytanie:
Jak mam grać przeciwko komuś takiemu?!
Cierpliwość
Grając przeciwko zawodnikom o defensywnym stylu gry, Twoim najlepszym przyjacielem będzie cierpliwość.
Przeciwko tym piłkom, które wracają, przeciwko tej grze, która jest ciężka, męcząca, powtarzalna i powolna, co dzieje się na okrągło, nie tracenie wodzy nad swoimi nerwami jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić. Przebijacze są jak ludzka ściana. Będą biegać dłużej od Ciebie i wytrzymają dłużej, a jeśli na to pozwolisz, to Twoja głowa zacznie Tobie płatać figle.
Przygotuj się na cierpienie. Wcześniejsze przygotowanie psychiczne jest niezbędne, ponieważ styl gracza defensywnego jest pierwszą rzeczą, która atakuje twoją głowę.
Musisz wyjść na kort wiedząc, że każda wymiana będzie trwała długo.
Będziesz musiał uderzyć o wiele więcej piłek niż zwykle. A kiedy myślisz, że wygrałeś, piłka będzie wracać wysoko i głęboko oraz będziesz musiał zacząć wszystko od nowa. Wiem… to doprowadza Cię do szału.
Gracze defensywni są powtarzalni i cierpliwi. Powtarzalność to jedna z ich najlepszych broni. A to jest trudne do pokonania. Nawet na poziomie zawodowym, gdzie punkty zdobywane są poprzez winnery, ilość popełnionych błędów zarówno tych niewymuszonych jak i wymuszonych decyduje o kierunku meczów.
Tenis to gra błędów i nie otrzymuje się ocen za styl. Trafiasz więcej piłek w kort – wygrywasz. W końcu w tenisie chodzi o przebicie jednej piłki więcej w kort od przeciwnika.
I to właśnie robi przebijacz. Niewymuszone błędy decydują o wyniku bardziej niż spektakularne strzały. To jest klucz do gry obronnej, a także przeciwko niej. Gra defensywna może być konsekwentna, ale jest również ograniczona. Jeśli masz cierpliwość i wiesz, jak wykorzystać tego typu grę, możesz ją obalić.
Przebijacze cię pokonują, ponieważ wybierasz nieodpowiednią taktykę czy plan gry. Gdy wraca coraz więcej piłek, zaczynasz być sfrustrowany. Tracisz cierpliwość. Spinasz się i chcesz uderzyć mocniej, wkładając w to zbyt dużo energii. Wysilasz się za bardzo. Próbujesz uderzać mocniej, głębiej, bardziej kątowo, a na końcu wykonujesz uderzenia, które nie są adekwatne do twojego poziomu gry. Zaczynasz grać to, czego tak naprawdę nie potrafisz. Natomiast twój przeciwnik zwraca wszystko, dopóki nie popełnisz błędu. Możesz również wdać się w jego grę, co również doprowadzi do pewnej porażki.
Z tego względu musisz dobrze przygotować się mentalnie do meczu z takim zawodnikiem.
Szukaj wszelkich możliwych pokładów cierpliwości i załóż, że będziesz musiał stoczyć bardzo wiele długich i wyniszczających wymian. Nie licz, że dostaniesz cokolwiek za darmo.
Poniżej znajdują się taktyczne rady, dzięki którym będziesz miał więcej okazji do pokonania zawodników, którzy grają w głębokiej defensywie:
Idź do siatki lub/i ściągaj przebijacza do siatki
To, co musisz zrobić, gdy grasz w tenisa przeciwko graczom defensywnym, to zmusić ich do gry, która nie należy do nich. Niech spróbuje zagrać passing, niech Ciebie minie. Niech zagra loba jak jesteś przy siatce. Niech zagra pod presją, kiedy ma mniej czasu na zastanowienie się. Niech zdecyduje się na dokładniejsze zagrania.
Jak zostajesz z tyłu kortu, zostawiasz mu ogromny margines błędu i tam przebijacz czuje się bardzo dobrze. Sprecyzuj swoje cele oraz założenia. Twoja taktyka musi być dla Ciebie jasna. Zobaczysz, jak zacznie wtedy się spieszyć, podejmować nieprzemyślane decyzje, panikować i denerwować się. Jak zobaczysz oznaki zdenerwowania u przeciwnika, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze. Trzymaj się dalej tej taktyki!
A jak ściągniesz go do siatki, grając skróta czy krótkiego slajsa, niech Tobie pokaże jak potrafi odegrać taką piłkę, jak gra woleja, półwoleja, smecza (najlepiej pod słońce). Wyciągnij go z jego wygodnej strefy, a będzie łatwym łupem.
Nie chodzi tutaj też o to, żeby chodzić do siatki w każdym punkcie albo, żeby grać wysokie i łatwe piłki w pół kortu. Wybierz odpowiednie momenty i kiedy nadarzy się okazja, wykorzystaj ją. Nie pozwól mu się uśpić w jego monotonnym tempie gry. Zmień rytm i odwróć grę. Przejmij kontrolę nad meczem.
Uderzaj lżej w piłkę
Przebijacze wykorzystują Twoją moc do blokowania piłki. Im mocniej uderzysz piłkę, tym mocniej ona wróci. Oni grają zazwyczaj Twoją siłą. A tym, który się męczy, jesteś Ty.
Przyspieszając zaczynasz popełniać więcej błędów, a oni tego właśnie chcą. Oszczędzaj więc energię i otwieraj kąty z tyłu kortu, dzięki wolniejszym zagraniom. Spraw, aby przeciwnik pracował ciężej, a gdy masz okazję na czyste i mocniejsze uderzenie, nie wahaj się – wejdź z pewnością siebie.
Serwuj różnorodnie. Od czasu do czasu zaserwuj drugim serwisem zamiast pierwszym. Nie próbuj wygrywać meczu asami. W ten sposób zmusisz go do wytworzenia własnej siły, wejścia na piłkę, a to nie jest jego gra. Zacznie popełniać błędy i nadto się spieszyć. A jeśli popchnie piłkę, bądź tam, czekając, aby na nią wejść. Skorzystaj z okazji, aby pójść śmiało do siatki i wywrzeć dodatkową presję.
Następnym razem, gdy będziesz grał przeciwko graczom defensywnym, spróbuj zastosować coś z tego wpisu na korcie. Przyzwyczajenie się do tych zmian zajmie trochę czasu. Rozwiń swoją intuicję, aby zrobić w danym momencie to, co jest dla Ciebie najlepsze. Będziesz czuł się bardziej komfortowo, mając tak wiele opcji, broni do wykorzystania na korcie.
***
Źródło: https://www.lawebdeltenis.net/jugar-tenis-contra-jugadores-defensivos/ w połączeniu z moimi własnymi przemyśleniami i doświadczeniami z zawodnikami defensywnymi. Tekst tłumaczony z języka hiszpańskiego.
Więcej o taktyce tenisowej przeczytasz tutaj. Zapraszam również do obejrzenia filmiku na YouTube o taktyce:
tenisowy przebijacz tenisowy przebijacz tenisowy przebijacz tenisowy przebijacz
Podobne wpisy
1 Comment
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
dobry artykuł !!!