Dzisiaj trochę inaczej niż zwykle. Chciałbym zaprosić Ciebie do zapoznania się z nie tylko miłą, ale przede wszystkim rzetelną i kompleksową recenzją naszej książki. Poniższe słowa świadczą o zaangażowaniu, ogromnej wiedzy i doświadczeniu z zakresu psychologii autorki, którą jest pani dr Elżbieta Zubrzycka z Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Pani Ela sama jest autorką sześciu książek dla dorosłych i trzydziestu książek dla dzieci (z których sześć zostało lekturami szkolnymi),  a także założycielką GWP.

 

To ogromny zaszczyt, że profesjonalista i osoba tak biegła w temacie pisania i wydawania książek z zakresu psychologii i nauk społecznych, a także poradników i podręczników akademickich, zechciała podzielić się swoimi przemyśleniami na temat książki Mały Tenisowy Mistrz. Jest nam niezwykle miło, że możemy przeczytać tak analityczne słowa na temat treści Małego Mistrza. Cieszymy się, że nasza praca i zaangażowanie w pracę nad książką zostały uznane przez profesjonalistę i znawcę tematu. Bardzo dziękujemy pani Elżbiecie za napisanie fachowej recenzji. Być może poniższe słowa zachęcą Cię do zapoznania się z owocem naszej pracy, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś. Książkę można nabyć tutaj.

 

 

Moje wrażenia po przeczytaniu zaskakującej mądrością i potrzebnej książki

pt. MAŁY TENISOWY MISTRZ

Nowoczesne podejście do treningu najmłodszych

autorstwa Karoliny i Dariusza Lipków

 

 

“Z wielką przyjemnością przeczytałam pierwszą książkę Dariusza Lipki opowiadającą o jego zawodniczej  karierze, dlatego z tym większym zaciekawieniem sięgnęłam po drugą, napisaną wspólnie z żoną, a traktującą o tym, jak wdrażać do sportu i trenować dzieci.

 

W twardej oprawie, pięknie wydana w kolorze, na kredzie, pieczołowicie zaprojektowana i opatrzona wiele mówiącymi, często wzruszającymi fotografiami.

 

Już podczas lektury pierwszych stron książki wzbudza zdumienie dojrzałość i samoświadomość stosunkowo młodych rodziców, a zarazem autorów.

 

 

W ciągu trzech dekad życia zdążyli zebrać ogromną wiedzę i nabrać krytycznego, zdrowego dystansu do powszechnie przyjętych sposobów myślenia i zasad wychowawczych.

 

Dlatego na każdej stronie natykam się na odkrywcze spostrzeżenia i coraz to jakąś perełkę w opisie zadań rodziców i rozwoju dzieci. Zadziwiająca umiejętność patrzenia z różnych perspektyw przejawia się w wyważonym stylu, jakim operują autorzy, także wówczas, kiedy negatywna ocena zachowań sama się ciśnie na usta. Brawo!

 

Książka jest różnorodna. Akcja dzieje się na kortach w Polsce i w Hiszpanii, a opisane z werwą różnice w podejściu do szkolenia zaskakują i mogą wiele czytelnika nauczyć. Prócz własnych przemyśleń, autorzy powołują się na arcyciekawe cytaty, pochodzące od trenerów gwiazd tenisa, wsparte danymi statystycznymi. Takimi na przykład jak to, w jakim wieku dzisiejsi czempioni brali po raz pierwszy rakietę do ręki. Zaskakujące, że tak bardzo różnią się pod tym względem. Autorzy zachęcają, by małym dzieciom proponować różne formy ruchu, a następnie pozwolić wybrać, w jakiej dyscyplinie czują się najlepiej. Przy doborze sportu dobrze jest brać pod uwagę charakter małego zawodnika: lubi działać indywidualnie czy lepiej czuje się w drużynie? Wdrażanie do sportu niech odbywa się poprzez pełną wyzwań zabawę. Nie wolno wywierać presji i traktować początków nazbyt poważnie, ani zamęczać dziecko wygórowanymi oczekiwaniami i nieustannymi turniejami. Trzeba sobie uświadomić, że jest jeszcze wiele czasu na naukę, a wczesne osiągnięcia nie gwarantują późniejszych sukcesów. Dziecko ma mieć frajdę i przyjaciół, a nie tylko rywalizować.

 

Autorzy podkreślają wagę sportu w kształtowaniu charakteru dziecka, zaangażowania, umiejętności organizacji dnia codziennego, dbania o zdrowie, podtrzymywania przyjaźni, brania odpowiedzialności za skutki swoich działań, kształtowanie postawy fair-play,  zawieranie przyjaźni, czyli wszechstronnego rozwoju, włączając w to poznawanie języków i świata.

 

Sport narzuca także wiele ograniczeń, zmusza do pewnego egoizmu i wyrzeczeń. Trzeba też zawsze doceniać wkład trenerów w sukces zawodnika: ich pracę, profesjonalizm, wiedzę, które pozwoliły nie tylko ukształtować technikę gry, ale także charakter, nastawienia do sportu, do wysiłku, sukcesu i porażki.

 

Własne doświadczenia autora, zawodnika, a następnie trenera, przeplatają się z jego przeżyciami w roli ojca, obserwującego zmagania syna trenowanego przez innych specjalistów. Nie mający wpływu na sytuację za płotem, rodzic także zmaga się ze swoimi emocjami. Niestety, jak zauważają autorzy, podekscytowani rodzice często nie ufają trenerom, podporządkowują się sztywnym regułom, nie umieją pohamować swoich ambicji, zatruwają życie małym zawodnikom, hamują ich rozwój sportowy i wypaczają charakter (np. Oszukuj, by wygrać!). Szczególnie w Polsce rodzice  nie potrafią się rozluźnić i pozwolić trenerom i zawodnikom robić swoje najlepiej jak potrafią.

 

 

Moim zdaniem, każdy rodzic trenującego dziecka, i to nie tylko grę w tenisa, powinien bezwzględnie przeczytać tę książkę. Odnajdzie tu swoje nadmierne ambicje, lęki przed porażką w karierze dziecka i mnóstwo mądrych, uspokajających wskazówek, które pomogą mu dobrze prowadzić dziecko do sukcesu. Konsekwentnie, spokojnie, z radością i miłością do sportu.

****

Więcej na temat pani Elżbiety oraz Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego znajdziesz pod tym linkiem: https://elzbietazubrzycka.pl/o-mnie/

Książka Mały Tenisowy Mistrz to nabycia tutaj w promocyjnej cenie.

recenzja książki Mały Tenisowy Mistrz recenzja książki Mały Tenisowy Mistrz