Parę dni temu wróciliśmy z turniejów w akademii Nadala (linki do relacji z turniejów znajdziesz na końcu tego wpisu) i najprawdopodobniej to były ostatnie turnieje Janka w 2023 roku. Możliwe, że jeszcze zagramy jakiś turniej w regionie (Babolat Cup Walencja lub Tecnifibre Tour w Gandia), ale te turnieje stoją pod znakiem zapytania. Jak to mam w zwyczaju, chciałem podsumować cały tenisowy rok 2023 Janka oraz opowiedzieć o naszych wstępnych planach na przyszły rok. Większość turniejów Janka pokazujemy na naszym kanale na YouTube, dlatego pamiętaj, aby zasubskrybować nasz kanał tutaj, aby być na bieżąco. 

 

W czerwcu dodałem wpis “Podsumowanie poczynań Janka w pierwszej połowie 2023 roku“, dlatego, żeby się nie powtarzać skupię się w tym wpisie bardziej na drugiej połowie oraz na ogólnym podsumowaniu oraz na planach/celach na przyszły rok.

Natomiast w grudniu 2022 roku dodałem wpis “Podsumowanie tenisowych poczynań Janka w 2022 roku oraz plany na 2023“. W tym wpisie zaznaczałem, że głównym celem na rok 2023 będzie udział w Mastersie Rafa Nadal Tour oraz w Festiwalu Tennis Europe. Jeden i drugi cel został zrealizowany. Nie zagraliśmy w Mistrzostwach Polski, dlatego Janek nie miał szansy na powołanie do kadry, chociaż z wyników, które zrobił w Hiszpanii czy na arenie międzynarodowej spokojnie mógł zostać powołany.

 

Ilość turniejów

Przez cały 2023 rok Janek jako 12-latek wziął udział w 22 turniejach (jako 11-latek w 2022 roku zagrał 21 turniejów). 19 turniejów rozegrał w Hiszpanii (7 w regionie Comunidad Valenciana w promieniu 120 km, 4 na Majorce, 1 na Wyspach Kanaryjskich), 1 turniej w Polsce, 2 turnieje na Słowacji. Przez cały rok zagrał zaledwie 5 turniejów Tennis Europe, dzięki którym powinien się znaleźć w styczniu w top 300 w rankingu Tennis Europe do lat 14.

 

Bilans spotkań

Jego bilans spotkań w grze pojedynczej to 45 zwycięstw i 26 porażek, czyli 71 meczów. (2022 rok: 58:18, 76 meczów). Natomiast w grze podwójnej rozegrał 9 meczów, z czego wygrał 6 (w zeszłym roku rozegrał tylko 4 mecze w debla). Łącznie rozegrał 71 singli i 9 debli. 80 spotkań przez 11 miesięcy. Tak się składa, że dokładnie tyle samo co w zeszłym roku biorąc pod uwagę singla i debla. W tym roku jednak może być trochę więcej, jeśli coś jeszcze zagramy w grudniu.

 

Ranking

Jeśli chodzi o ranking, to cel rankingowy na koniec roku 2023 był w okolicach 650 miejsca w rankingu hiszpańskim. Sugerowałem się rankingiem najlepszego wówczas 12-latka w Hiszpanii. Cel ten nie został zrealizowany. Janek obecnie jest 1766 i w okolicach 30 miejsca w Hiszpanii do lat 12. Ranking hiszpański odpuściliśmy w połowie roku i skupiliśmy się głównie na turniejach Tennis Europe oraz na dostaniu się do Mastersa Rafa Nadal Tour oraz do Festiwalu Tennis Europe. Janka poziom oceniam na top 5 w Hiszpanii do lat 12. Najwyżej sklasyfikowanym Hiszpanem jest Rafa Garcia (#866). Janek w Polsce nie ma rankingu, ponieważ nie zagrał w ani jednym turnieju klasyfikowanym to rankingu PZT. W przyszłym roku to się zmieni, ponieważ zagra w Mistrzostwach Polski oraz punkty Tennis Europe przełożą się Jankowi na punkty do rankingu PZT. Na przyszły rok nie mamy celu rankingowego ani w Hiszpanii, ani w Polsce. Będziemy bardziej skupiać się rankingu europejskim.

 

Największe sukcesy

Do największych sukcesów w roku 2023 trzeba zaliczyć finał Tennis Europe kategorii pierwszej w Krakowie, relacja z turnieju tutaj. Wygranie debla Tennis Europe kategorii drugiej na Słowacji oraz finał singla w tym samym turnieju. Tutaj jednak był spory niedosyt, ponieważ była szansa na zwycięstwo w całym turnieju, podobnie zresztą jak w Krakowie. Relacja z turnieju na Słowacji tutaj. Sukcesem był również udział w turnieju TEC Cup , gdzie brali udział najwyżej sklasyfikowani w rankingu hiszpańskim do lat 12 oraz zakwalifikowanie się do wspomnianego wcześniej Mastersa Rafa Nadal Tour oraz do Festiwalu Tennis Europe. Są to najważniejsze i najbardziej prestiżowe turnieje do lat 12 w Hiszpanii oraz w Europie.

 

Najcenniejsze zwycięstwa

  • w styczniu nad Rafą Garcią, nr 1 w Hiszpanii oraz aktualny indywidualny i drużynowy Mistrz Hiszpanii;
  • w sierpniu nad Leonardem Nipcą, nr 4 na Słowacji
  • w sierpniu nad Simonem Janouskiem, nr 3 w Czechach;
  • w sierpniu nad Mikołajem Arentem nr 2 w Polsce;
  • w listopadzie nad Artisem Aire nr 1 na Łotwie;
  • w listopadzie w grze podwójnej nad Artis Aire oraz Rogier Verbeet (nr 1 w Holandii).

 

Najlepsze obiekty

Najfajniejsze obiekty, na których Janek miał okazję zagrać to Rafa Nadal Academy, Real Club de Tenis Barcelona 1899 oraz Emilio Sanchez Academy.

 

Najlepsza organizacja

Najlepiej zorganizowane turnieje Masters Rafa Nadal Tour oraz Festival Tennis Europe.

 

Koszty turniejowe

Na wszystkie turnieje w 2023 roku wydaliśmy około 50.000 złotych. Więcej o tym ile wydajemy na tenis 12-letniego Janka przeczytaj klikając tutaj.

 

Proces treningowy

Jeśli chodzi o proces treningowy to od końca czerwca zaczęliśmy lepiej pracować, co przełożyło się na znacznie lepszą drugą połowę 2023 roku. Zwiększyliśmy intensywność treningów, wprowadziliśmy dietę oraz nawiązaliśmy współpracę z trenerką od motoryki. Trenowaliśmy od 12 do 19 godzin tygodniowo (tenis + motoryka). Po powrocie z turniejów w akademii Nadala zaczynamy być w niektóre dni 3 godziny na korcie pod rząd, dlatego powoli zwiększamy również ilość (więcej czasu niż wcześniej poświęcamy na serwis oraz return).

 

Plany turniejowe na 2024 rok

Co do planów na przyszyły rok, to będziemy grali przede wszystkim turnieje Tennis Europe głównie 3-ciej kategorii, ale też 2-giej, może parę TE do lat 16 w drugiej połowie roku oraz turnieje w regionie Comunidad Valenciana. Może jakieś Rafa Nadal Tour czy Warriors Tour, jeśli będą w pobliżu (Alicante, akademia Ferrero – jeśli nam nie będą kolidowały z turniejami Tennis Europe). Planujemy także zagrać w indywidualnych i drużynowych Mistrzostwach Polski. Może też przy okazji jakiś ITF J30 w Polsce.

 

Cele wynikowe, rankingowe na 2024 rok

Jeśli chodzi o cel rankingowy to celujemy w top 100 Tennis Europe do lat 14 oraz nr 3 w Polsce w rankingu Tennis Europe do lat 14 z rok starszymi. Aby to osiągnąć Janek będzie musiał wygrywać turnieje TE trzeciej kategorii lub chociaż dochodzić do półfinałów i finałów albo zrobić jakiś ćwierćfinał w TE do lat 16. Będziemy chcieli zagrać w co najmniej 10-ciu turniejach TE, maksymalnie do 20-stu turniejów. Przy dobrym losowaniu chciałbym, aby Janek powalczył o medal indywidualnych Mistrzostw Polski z rok starszymi. Jeśli Janek będzie na tyle silny fizycznie to pod koniec roku będziemy chcieli zagrać też parę ITF J30 i postarać się zdobyć pierwsze punkty do ITF Juniors oraz powalczyć o ćwierćfinały Tennis Europe do lat 16.

 

Podsumowanie

Ogólnie ten rok w większości można uznać za udany, a nawet bardzo udany. Najważniejsze cele zostały zrealizowane. Janek siedzi na karku czołówce europejskiej. Jest to bardzo dobry punkt startowy do atakowania wyżej kategorii do lat 14.

Mieliśmy trzy momenty przełomowe w tym sezonie: w czerwcu, kiedy wprowadziliśmy dietę oraz współpracę z trenerką od motoryki, w październiku, gdy skonsultowaliśmy się z pewnym doświadczonym trenerem, który pokazał mi jak efektywniej pracować z Jankiem, w listopadzie, gdy zobaczyliśmy jak grają najlepsi w Europie na Festiwalu TE oraz uświadomienie sobie, że musimy zwiększyć intensywność oraz objętość treningów.

Teraz mamy ponad dwa tygodnie treningów, w grudniu może Babolat Cup, a w styczniu prawdopodobnie nie będziemy grać turniejów, tylko porządnie przygotowywać się do sezonu, konsultować się z innym trenerem z Hiszpanii i podwyższać tenisowy poziom Janka. W połowie lutego może polecimy do Danii na TE3 do lat 14 i na koniec lutego do Kozerek na taki sam turniej, a w marcu Warriors Tour Gold w akademii Ferrero. W kwietniu pewnie kolejne turnieje Tennis Europe na Majorce oraz w Madrycie. W maju Bielsko-Biała TE3 U14, Zabrze TE2 U16, Szczecin TE3 U14, Łódź TE2 U14. W czerwcu Mistrzostwa Polski do lat 14, Szczawno-Zdrój TE3 U14. W lipcu Bydgoszcz TE3 U14, Wrocław TE2 U14. W sierpniu pewnie TE U14 w La Nucia i w Benidromie oraz może ITF J30 w Puszczykowie czy Tomaszewski TE U16 w Warszawie. Ja też mam Mistrzostwa Świata w Portugalii w kategorii +35. We wrześniu możliwe, że ITF J30 w Szczawno-Zdrój oraz Drużynowe Mistrzostwa Polski do lat 14. Postaramy się dalej zdawać relacje z turniejów oraz niektórych treningów na naszym kanale na YouTube.

Osobiście już nie mogę się doczekać rywalizacji w turniejach Tennis Europe do lat 14 po dobrze przepracowanym okresie przygotowawczym. Jestem przekonany, że nasza obecna praca przełoży się na dobre wyniki Janka w przyszłym roku. Ciekawy również jestem ile Janek urośnie przez najbliższe miesiące i jak to wpłynie na jego grę. “U chłopców początek skoku pokwitaniowego przypada na 12-13 rok życia”, a Janek jest jeszcze przed tym skokiem. Chłopcy rosną około 10 cm w ciągu roku i przybierają około 13 kg masy ciała, to by oznaczało, że na koniec 2024 roku w wieku 13 lat Janek może mieć 172 cm oraz 66 kg!

Nie mogę również dać się zwariować turniejom, rankingom, trzeba będzie mądrze zaplanować kalendarz startów i z głównym naciskiem na podwyższanie tenisowego poziomu, dbaniem o zdrowie, regenerację oraz wszechstronny rozwój, aby był kompletnym zawodnikiem. Średnio zawodnicy do pierwszej setki ATP wchodzą w wieku 23-24 lat, także mamy jeszcze ponad 10 lat! Janek zaczął jak miał niecałe 5 lat, także mamy około 7 lat za sobą, a jeszcze 10 lat przed nami do profesjonalnego tenisa…

Polecam przeczytać ten artykuł: https://malytenisowymistrz.pl/tenis-to-nie-sprint-tylko-ultramaraton/

 


Relacje z naszych ostatnich turniejów w akademii Nadala:

Masters Rafa Nadal Tour: https://youtu.be/Wvetw33XVUo?si=89JGQQc2-oncR_gy

Babolat Cup: https://youtu.be/mdEdhHFicKA?si=p8pyCtBL5B17dSYt

Festival U12 Tennis Europe: https://youtu.be/UlCiUqqDdyY?si=3wW9kffsGrX_mq3y

 

Oficjalny sklep