Łatwo jest znaleźć trenera tenisa. Ale skąd wiesz, czy to właściwy wybór? Czego powinni szukać zawodnicy czy zawodniczki, jeśli chodzi o zatrudnienie nowego trenera? Chociaż nie ma magicznej formuły i czasami wykonanie kilku sesji na korcie to jedyny sposób na ocenę sytuacji, oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniego trenera.
6 najważniejszych rzeczy, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze trenera:
1. Pasja
U trenera najważniejsza jest pasja. Musi być pasjonatem sportu i mieć chęci niesienia pomocy innym. Jest to cecha, która jest niezwykle widoczna w przypadku wielu najlepszych trenerów. Bez miłości i chęci rozpowszechniania wiedzy o tenisie, trudno jest zainspirować się tą osobą i chcieć rozwijać się jako zawodnik czy zawodniczka. Można być wyjątkowym zawodnikiem, ale nie dobrym trenerem, lub na odwrót, albo jednym i drugim. Dlatego pasja trenera do tenisa i chęć ciągłego uczenia się sprawi, że będzie on lepszym trenerem i ostatecznie pomoże tobie jako zawodnikowi.
2. Opieka / troska
Trener musi szczerze dbać o rozwój zawodnika. Nie może on być po prostu „kolejnym zawodnikiem”, który wypełnia grafik, ani kolejnym czekiem do zdeponowania przez trenera. Trener powinien chcieć i robić to, co najlepsze dla swojego zawodnika i dbać o to, jak radzi sobie jego zawodnik (nie tylko na korcie). Według mnie dotyczy to tylko trenerów, którzy podejmują się bardziej pracy na wyłączność i nie tylko dostają wynagrodzenie za trenowanie na korcie, ale uwzględniana jest również praca trenera poza kortem. Kwestia ustalenia z rodzicami i wyznaczenia konkretnych granic.
3. Zaufanie
Zaufanie jest podstawą każdej relacji. Niezwykle trudno jest posuwać się naprzód w relacji trener-zawodnik-rodzic bez wzajemnego zaufania. Zawodnik powinien w pełni ufać radom swojego trenera i wierzyć w nie. Tak samo rodzic powinien mieć pełne zaufanie do trenera. Jeżeli trener prowadzi zawodnika w pełnym wymiarze i dużo z nim podróżuje to prawdopodobnie spędzają ze sobą więcej czasu niż ze swoją rodziną. W takiej sytuacji trzeba się upewnić, że jako zawodnik ufasz trenerowi. Trudno jest poprawić swoją grę, jeśli wierzysz w jedną rzecz, a Twój trener mówi Ci coś innego. Bycie na tej samej płaszczyźnie jest kluczowe. To samo tyczy się relacji trener-rodzic. Nie ma sensu podważanie decyzji trenera, jeżeli mu w pełni zaufałeś i wiesz, że jest odpowiednią osobą czy wzorem do naśladowania, dla Twojego dziecka.
4. Komunikacja
Odpowiednia komunikacja między trenerem a zawodnikiem jest niezbędna. Niezależnie od tego, czy chodzi o grę zawodnika, jego samopoczucie fizyczne / psychiczne, czy nawet coś tak prostego, jak ustalenie o której odbędzie się trening. Komunikacja powinna być najważniejszym elementem wszystkich relacji. Rodzice, szczególnie tych młodszych graczy, też lubią wiedzieć na jakim etapie znajduje się współpraca między trenerem, a zawodnikiem. Oczywiście bez wchodzenia w kompetencje trenera.
5. Zaangażowanie
Pasja, troska, zaufanie i komunikacja to wspaniałe cechy i umiejętności trenera, ale nic nie znaczą, jeśli trener nie jest zaangażowany. Zapewnienie, że trener może poświęcić Ci odpowiednią uwagę i czas potrzebny na rozwój Twojej gry, jest niezbędny dla rozwoju zawodnika. Trener powinien być tak samo zaangażowany w pracę jak zawodnik, jeśli nie bardziej, aby uczynić zawodnika lepszym, poszerzając strefę komfortu gracza.
6. Zabawa
Zawodnik wraz ze swoim trenerem powinni lubić wspólne przebywanie na korcie. Jeśli to nie jest dla ciebie zabawne, to prawdopodobnie po drugiej stronie siatki uczucie jest podobne. Żmudne treningi nie sprawią, że będziesz podekscytowany codziennym budzeniem się i uprawianiem sportu, więc upewnij się, że jest to przyjemne dla Ciebie i trenera. Oczywiście profesjonalne granie w tenisa nie codziennie musi być zabawne… Osobiście bardzo podoba mi się podejście hiszpańskich trenerów, którzy bardzo fajnie łączą zabawę z pracą. Doskonale czują kiedy mają przycisnąć, a kiedy się bawić, bez pozwolenia sobie na wejście trenerowi na głowę.
Więcej o hiszpańskim podejściu przeczytasz tutaj. Jeżeli zainteresował Ciebie powyższy wpis, to może zaciekawić również ten wpis.
Wpis został przetłumaczony z tej strony: https://wtcatennis.org/top-5-things-people-should-look-for-in-a-coach/ . Do niego dodałem kilka swoich przemyśleń.
Książka Mały Tenisowy Mistrz do nabycia tutaj.
Wybór trenera Wybór trenera Wybór trenera
Podobne wpisy
1 Comment
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.
[…] Na co zwrócić uwagę przy wyborze trenera? […]