Wczoraj 10 grudnia 2022 Janek rozegrał swój ostatni mecz turniejowy w tym roku. W związku z tym, chciałem podsumować poczynania Janka, opowiedzieć w dużym skrócie co u nas się wydarzyło przez ten czas oraz o naszych planach na 2023 rok.

 

Jak pewnie wielu z was już wie, ponownie przyjechaliśmy do hiszpańskiej Javea w listopadzie 2021 roku. Od czasu naszego przyjazdu, aż do stycznia 2022 Janek zagrał tylko w jednym turnieju podczas przerwy świątecznej. Tamte 2 miesiące przeznaczyliśmy głównie na trenowanie oraz na podwyższanie umiejętności. To był początek treningów pod okiem Mariano Peinado w Los Pinos. Nasza przygoda z nimi trwała równo rok, ale to tym trochę później.

Przez cały 2022 rok Janek wziął udział w 21 turniejach. 20 turniejów rozegrał w Hiszpanii (wszystkie w regionie Comunidad Valenciana w promieniu 200 km) oraz jeden turniej podczas pobytu w naszym rodzinnym mieście – Gdańsku. Dla przypomnienia – liczy się jakość, a nie ilość.

Jego bilans spotkań w grze pojedynczej to 58 zwycięstw i 18 porażek. Natomiast w grze podwójnej rozegrał i wygrał 4 mecze. Łącznie rozegrał 76 singli i 4 deble. 80 spotkań przez 12 miesięcy.

Jeśli chodzi o ranking, to cel rankingowy na koniec roku 2022 został osiągnięty. Założyliśmy sobie, że skończy rok około 1500 miejsca w hiszpańskim rankingu. Na chwilę obecną nie wiem, czy po ostatnim Mastersie zostaną mu doliczone dodatkowe punkty i finalnie ranking się trochę zmieni, natomiast nie ma to znaczenia, bo doszliśmy do celu w tym zakresie. Gdy zaczynał grać w turniejach w lutym 2022, oczywiście nie był sklasyfikowany na hiszpańskiej liście. Po pierwszych meczach był na 14000 miejscu. Z każdym turniejem piął się w górę, ale  największy przełom w rankingu nastąpił po wygraniu Champions Bowl, kiedy przekroczył próg 2000. Obecnie jest na 1544 miejscu w Hiszpanii, gdzie pierwszy jest oczywiście Carlos Alcaraz. Biorąc pod uwagę 11 i 12-latków Janek zajmuje 27 miejsce, natomiast w swoim roczniku (2011) czyli tylko wśród 11-latków zajmuje 3 miejsce w całej Hiszpanii. Przed nim jest dwóch chłopców, z którymi nie miał okazji jeszcze rywalizować, ale z tego co widziałem ich poziom jest bardzo  zbliżony. Natomiast rywalizował z 4 w swoim roczniku i wygrał z nim w dwóch setach bez większych problemów.

Do największych sukcesów w roku 2022 trzeba zaliczyć zwycięstwo w cyklu turniejów Champions Bowl w roczniku 2011. Janek rozegrał 2 turnieje, które wygrał, a następnie w Mastersie również okazał się najlepszy. Był to turniej ogólnokrajowy, gdzie brało w nim udział większość najlepszych zawodników z rocznika 2011 w Hiszpanii. Można powiedzieć, że w całym 2022 roku Janek zawsze wygrywał ze swoimi rówieśnikami. W tym roku przegrywał z rok starszymi, ale też z dwa czy trzy lata starszymi, kiedy rywalizował również w pierwszych turniejach do lat 14. Rozegrał ich cztery. Były to turnieje regionalne, jeden z resztą udało mu się wygrać, a w pozostałych odpadał kolejno w ćwierćfinale oraz dwa razy w półfinałach.

Janek po raz pierwszy wziął też udział w Rafa Nadal Tour, w którym wygrał dwa mecze i przegrał w 3 rundzie. Można powiedzieć, że cykl turniejów Rafa Nadal Tour posiada najwyższym poziom, ponieważ nie tylko grają w nim najlepsi Hiszpanie, ale także grają w nich często zawodnicy czy zawodniczki zza granicy, którzy albo tutaj trenują na co dzień (jak w przypadku Janka) albo przyjeżdżają na takie turnieje łącząc okresy przygotowawcze.

Do lat 12 Janek triumfował w regionalnym cyklu 4 turniejów, który był rozgrywany na początku roku. W innych ogólnokrajowych turniejach z cyklu Warriors Tour odpadał w 1/4 przebijając się przez 4-stopniowe eliminacje oraz w 1/2 finale, przegrywając po bardzo wyrównanym meczu z późniejszym zwycięzcą turnieju. W Warriors Tour w Equelite wygrał za to w grze podwójnej. Cykl Warriors Tour ma podobny poziom do Rafa Nadal Tour, chociaż wydaje mi się, że to jednak w Rafa grają ci najlepsi.

Janek zadebiutował również w turnieju Tennis Europe, kategorii 2 w Gdańsku. Wygrał swoją grupę oddając zaledwie kilka gemów w trzech meczach, ale potem w 1/4 finału przegrał z chłopcem, który był jak najbardziej w jego zasięgu. Szczerze mówiąc liczyliśmy w tym turnieju na finał, ale debiut w takim turnieju i to jeszcze daleko od aktualnego miejsca zamieszkania trochę Janka przerósł.  To był jedyny turniej TE, który Janek zagrał w 2022 roku.

Najcenniejsze zwycięstwo Janek odniósł przedwczoraj, 9 grudnia w Mastersie Circuito Alicantino, gdzie zwyciężył z rok starszym chłopcem 6:1, 6:3, z którym wcześniej przegrywał już dwa razy 10:7 w super tie-breaku oraz 7:5, 6:1 (zaledwie parę tygodni wcześniej). Chłopiec obecnie jest 11 w Hiszpanii do lat 12 i sklasyfikowany jest 1223 miejscu. Dla porównania najlepszy zawodnik w roczniku Janka jest 1311 w Hiszpanii.

Najfajniejsze obiekty, na których Janek miał okazję zagrać to Club de Tenis Valencia, akademia JC Ferrero Equelite oraz Club de Tenis Espanol.

Jeśli chodzi o proces treningowy to do listopada 2022 (równo rok) Janek trenował w Los Pinos, głównie pod okiem Mariano Peinado, a ja robiłem Jankowi treningi uzupełniające oraz jeździłem z Jankiem na turnieje. Po roku jednak, postanowiliśmy rozwijać się dalej i zakończyliśmy współpracę z Los Pinos. Niebawem poruszę ten temat na naszym kanale na YouTube. Od listopada ponownie Janek jest tylko pod moją opieką oraz współpracujemy z trenerem od przygotowania motorycznego i umawiamy się na sparingi. Nie będę zagłębiał się tutaj w szczegóły co zostało zrobione, co Janek poprawił, nad czym musimy więcej pracować… Nie chcę aż tak się zdradzać ze wszystkim. 😉 Pewne natomiast je jedno, że musimy poprawić praktycznie wszystko! Musi mieć jak najszerszy zakres umiejętności do czasu, aż zacznie się prawdziwy trening w wieku 13-14 lat.

Co do planów na przyszyły rok, to chcemy zagrać w prawie całym Rafa Nadal Tour do lat 12 (Barcelona w styczniu – pierwszy dalszy wyjazd na turniej w Hiszpanii, Sewilla w lutym, ponownie Barcelona w kwietniu, Walencja w maju, Alicante w czerwcu, Madryt w lipcu i Masters na Majorce w akademii Nadala w listopadzie, jeśli oczywiście znajdzie się wśród 8 najlepszych).

Pewnie zagramy też w kilku Warriors Tour w pobliżu (Alicante w kwietniu, Zaragoza w maju, Castellon w lipcu, Walencja we wrześniu i Masters w Equelite, jeśli się dostanie).

W zależności od poziomu na tych turniejach, będziemy również grali te słabsze turnieje do lat 14 w regionie, aby nie tracić za dużo czasu i pieniędzy na dalsze wyjazdy. Chcielibyśmy też zagrać 3-4 turnieje Tennis Europe pierwszej kategorii, aby sprawdzić się też na arenie międzynarodowej z najlepszymi 12-latkami. Jednym z celów będzie wzięcie udziału w Tennis Festival na Majorce w akademii Nadala, gdzie biorą udział zwycięzcy turniejów TE pierwszej kategorii. To byłoby na pewno bardzo dobre przetarcie i sprawdzenie gdzie jesteśmy na tle konkurencji.

Nie wykluczamy udziału w paru turniejach w Polsce. Nie jest to nasz priorytet, ale zobaczymy co czas pokaże. Możliwe, że to będą letnie Mistrzostwa Polski skrzatów oraz Tennis Europe 1. Fajnie by było również reprezentować Polskę w eliminacjach do drużynowych mistrzostw Europy, a potem w drużynowych mistrzostwach Europy. Zobaczymy czy to będzie możliwe…

Jeśli chodzi o cel rankingowy to spróbujemy być najwyżej w Hiszpanii do lat 12, a żeby to osiągnąć to Janek musiałby być około 650 w Hiszpanii.

Teraz mamy 3 tygodnie treningów, a na początku stycznia zaczynamy od Rafa Nadal Tour w Barcelonie. Postaramy się zdawać relacje z części turniejów na naszym kanale na YouTube.

Osobiście już nie mogę się doczekać rywalizacji w tych turniejach, ale jednocześnie zachowuję spokój, ponieważ wiem, że na obecnym etapie Janka nie można dać się zwariować z turniejami oraz rankingami. Przede wszystkim trzeba mądrze pracować, aby rozwijał się wszechstronnie i był jak najbardziej kompletnym zawodnikiem.

 

***

Mogą zainteresować Ciebie również te wpisy: 

Tenis to nie sprint, tylko ultramaraton

8 powodów dlaczego w Polsce jest tak ciężko wytrenować tenisowego mistrza

***

Książka Mały Tenisowy Mistrz i Trening Życia. Po drugiej stronie rakiety. do nabycia tutaj