Światowej klasy trener Allistar McCaw na łamach portali społecznościowych, w swoich szkoleniach oraz na blogach tenisowych udostępnia wiele wartościowych treści. Jak na przykład te 6 wskazówek zalecanych podczas pracy z dziećmi.

 

  1. Staraj się utrzymać ich uwagę – zrób tak, żeby było interesująco i ciekawie oraz żeby zadania były wyzwaniem dla trenującego. Ćwiczenia, żeby były takie, gdzie trzeba włożyć wysiłek oraz skoncentrować się.
  2. Staraj się trzymać czasu – nie ma potrzeby, aby dzieci trenowały więcej niż 60 minut. Z reguły czas od 30 do 60 minut jest optymalny.
  3. Staraj się, aby było zabawnie. Upewnij się, że dzieciom trening sprawi przyjemność. Bez tej radości stracisz ich.
  4. Utrzymuj ćwiczenia, aktywności i poziom trudności na odpowiednim dla nich poziomie rozwoju – gdy będzie zbyt trudno nie zrobią tego, a gdy będzie za łatwo to się znudzą.
  5. Celem jest nauczenie ich trenowania. Nie do końca ich trenujesz, a bardziej uczysz. Pamiętaj, że są na najwcześniejszym etapie rozwoju i koncentruj się na podstawach, a dopiero później na kolejnych etapach.
  6. Dyscyplinuj, ale nie dyktuj. Jest to jeden z najważniejszych czynników, aby mieć solidny i osiągający sukcesy program szkoleniowy dla każdego bez względu na wiek. Upewnij się, że nie jesteś dla nich dyktatorem czy żandarmem, a przewodnikiem i nauczycielem.

 

Przede wszystkim pamiętaj, że świetny trener uczy umiejętności życiowych, dlatego szukaj każdej możliwej okazji, aby ich tego nauczyć i zaszczepić to w nich.

 

 

***

Książka Mały Tenisowy Mistrz to nabycia tutaj w promocyjnej cenie.