Przy naszej ostatniej przeprowadzce z jednego mieszkania w Javea do drugiego, natknąłem się na mój stary zeszyt, w którym robiłem tenisowe notatki. Są one mniej więcej z 2017 roku, kiedy tak naprawdę rozpoczynaliśmy przygodę tenisową z Jankiem, który miał wtedy 6 lat. Część z tych notatek również posłużyła mi jako materiał do napisania książki Mały Tenisowy Mistrz. Są to notatki z cytatami, które przeplatają się z moją luźną interpretacją, tego co usłyszałem w wywiadach. Wpis ten, jeżeli spotka się z pozytywnym odzewem z waszej strony zostanie napisany w kilku częściach. Mam nadzieję, że notatki te posłużą wam jako inspiracja do dalszego tenisowego rozwoju.

 

Diego Moyano (“The USTA Player Development” – wówczas główny trener w USTA)

7 lat – z takimi dziećmi zaczynamy pracować na różnego rodzaju zgrupowaniach. Po 12-13 roku życia bierzemy najlepszych zawodników z kraju do Narodowego Centrum. Najlepiej jest, gdy najlepsi zawodnicy trenują razem, np. w turniejach o dzikie karty, miejsce w drużynie. Rozmowy z prywatnymi trenerami, razem ustalamy plany rozwojowe. Co trzy miesiące konsultacje, na których omawiane są konkretne elementy, na których koncentrowało się wcześniej. Podejście dziecka, pracujemy nad etyką pracy dziecka, uczenie wygrywania i przegrywania. Daleka wizja, koncentrowanie się na procesie, nawet przy przegrywaniu.

 

Technika – bez dziur. Im lepsza technika, tym większe szanse na sukces w przyszłości.

 

Kreowanie presji na treningach, która jest w meczach. 14-18 lat mindset on pro tour! To nie jest sprint na 100 metrów, to jest maraton. Bez znaczenia czy wygrywasz czy przegrywasz w wieku 14-15 lat. KONCENTRACJA NA PROCESIE. Ostra rywalizacja, ale z bardzo dobrymi relacjami poza kortem. Każdy szczegół zagrania tenisowego – technika, nad czym trzeba pracować. Dziecko musi samo podejmować decyzje. Dziecko jest odpowiedzialne za jego rozwój w wieku 12-13 lat, zresztą jak cała reszta. Fundamenty muszą być idealne. We wcześniejszym wieku technika, później taktyka i mental. Co 3-4 miesiące “Area of focus” and keep moving.

Wszystkie dzieci powinny podejmować decyzje, muszą popełniać błędy. Uczą się otrzymując feedback. Zadaj pytanie jak popełnisz błąd. Ucz dziecka podejmowania decyzji. ZADAJ PYTANIE! Spowoduj, aby myślał o informacji, którą otrzymał. Nie możemy oczekiwać podejmowania decyzji na korcie, jeśli oni sami jej nie podejmują poza kortem. 

NIGDY NIE PRZESTAJESZ SIĘ ROZWIJAĆ = HUGE! Zdrowa rywalizacja, koncentracja na procesie, drodze. Having fun, but challenging kids. Dzieci boją się popełniać błędy, bo mogą mieć problemy w domu. Wspierać się, uczyć je. Let them think by themself. Odpowiedzialność za swoje czyny.

Szybkość uczenia się (talent, focus, willing to do it, nie musisz powtarzać – od razu poprawiają się, słuchają). Wszystko co robię, robię to z pasją. Nie daje wygrywać dzieciom, trzeba sobie na zwycięstwo zapracować. Jak miałem 12-13 lat wyjechałem do Buenos Aires bez rodziny, Europa jak miałem 14 lat, grałem płatne turnieje we Francji. Problem solving – keep moving and get better. There is always an answer. ASK QUESTIONS. Zawsze masz możliwości poprawiania się. Jeśli masz cel, przechodzisz przez ściany (you break walls). Praca, pasja, nie jest to łatwe, wytrwałość. I’am crazy about that. Not stoping! Moi zawodnicy również. Ta sama rzecz z różnych stron. Więcej doświadczenia = feedback. Tenis to wspaniały sport, doświadczenie życiowe, sam na korcie.

Bądź zorientowany na procesie. Zawodnik patrzy, tylko na następny mecz. Rodzice, trenerzy jeszcze bardziej powinni być skupieni na procesie. ETYKA PRACY, SKUPIENIA SIĘ NA PROCESIE. Rodzice powinni być wspierający i mieć inne zajęcia poza tenisem. Enjoy your kids. Pozwól dziecku grać na swoim poziomie.

 

Stephan Medem (“Rodzisz się mentalnie mocny” – wówczas Head Coach Junior Development in Germany, były zawodnik 216 ATP w singlu i 146 w deblu)

Dziecko przychodzi na świat z konkretnymi instynktami. Rodzice zbyt szybko chcą nie pozwalać na wiele rzeczy. Za dużo zakazów. Dzieci nie przejmują się upadkami. Jesteśmy urodzeni z umiejętnością radzenia sobie z przeciwnościami. Z czasem tracimy ten instynkt. Dzieci muszą doświadczać tych negatywnych zdarzeń. Jak przegrywasz, otrzymujesz więcej informacji, nad którymi możesz popracować.

 

Rodzice powinni zwracać uwagę na tą jasną stronę, za dużo w nich jest negatywności. Trzeba mieć bardziej pozytywne podejście.

 

 

Porażka – materiał co poprawić. Sygnał, żeby być lepszym. Analizujesz porażkę, ale największym błędem jest brak nauki na złym doświadczeniu. Red flag – zawodnik jest leniwy, nie jest fit. Zawodnik musi widzieć tenis w podobny sposób do trenera. Rodzice nie są aż tak istotni w wieku 22-23 lat zawodnika. DYSCYPLINA, OGIEŃ, PASJA, CHĘĆ SUKCESU, DETERMINACJA. Davenport bez poruszania się – numer 1 na świecie. Venus Williams w wieku 11 lat bez koordynacji, ale uderzenia niesamowite!

Jak jesteś na wielkich turniejach w młodym wieku, bycie na wielkich szlemach jest super, ale z czasem chorujesz z powodu podróżowania.

Dobry trener jest jak kameleon. Dać zawodnikowi informację w momencie, w którym ją potrzebuje. DETERMINACJA, PASJA, OGIEŃ. Trzeba podtrzymywać ogień. Trener powinien dużo czytać, znać się na części atletycznej i mentalnej.

 

Wszystko jest możliwe w tenisie, jeśli podążasz za swoimi marzeniami, odpowiednio pracując. 

 

 

 

System juniorski – podział na grupy wiekowe, musisz być top 5, żeby być zaproszonym na zgrupowania. Biologiczny wiek jest ważniejszy! Perspektywa tych zawodników, co mogą osiągnąć w przyszłości. WIZJA LONG TERM PLAYER!!! Don’t give a shit on short therm results. Nie przywiązuj wagi do rankingów. Zobacz Thiem – bardzo cicha praca i zobacz jakie wyniki. MŁODZI ZAWODNICY = JAKOŚĆ. Mistrz musi mieć coś innego.

 

Mniej ilości, a więcej jakości. Rób mądre treningi. Skupiaj się na każdym uderzeniu twojego zawodnika. Obcinam czas pracy na rzecz jakości.

 

To zależy też od dziecka. Pracuj mniej, a graj więcej. CIERPLIWOŚĆ – buduj zawodnika w dłuższej perspektywie. Średnio w wieku 23-24 lat wchodzisz do pierwszej setki ATP. Cierpliwość jest jeszcze ważniejsza w dzisiejszych czasach. Solidny team: rodzic, zawodnik, trener. Prywatne projekty takie jak Williams czy Djokovic.

Tenisowe notatki Tenisowe notatki Tenisowe notatki Tenisowe notatki

***

Książki Mały Tenisowy Mistrz oraz Trening Życia. Po drugiej stronie rakiety możesz zakupić tutaj.

Subskrybuj kanał Mały Tenisowy Mistrz, aby być na bieżąco.