Bycie jednocześnie tatą i trenerem dla swojego syna jest niesamowitym wyzwaniem. W tenisie dosyć często można spotkać się z historiami o wielu patologicznych relacjach pomiędzy rodzicem-trenerem i zawodnikiem, które jest jednocześnie dzieckiem.

W życiorysach wielu znanych tenisistów dochodziło do dramatycznych scen. Trener w sposób jawny stosował przemoc fizyczną i psychiczną wobec dziecka, nadużywając rodzicielskiej władzy do tego stopnia, że ułomna relacja ograniczała się jedynie do pracy na korcie lub doprowadzała do zakończenia kariery zawodnika. Wraz z tenisem kończyła się więź i już nie było powrotu do pełnej bezwarunkowej miłości relacji.

W przypadku braku odpowiedniej wiedzy osiągniesz odwrotny skutek, a wtedy dziecko może zrazić się do tenisa. Szczególnie gdy relacja na korcie ma destrukcyjne znamiona.

Jeżeli jesteś rodzicem, który pragnie prowadzić dodatkowe treningi ze swoim dzieckiem, dołóż wszelkich starań, aby na korcie tworzyć wspólną platformę komunikacji. Zadbaj o wrażliwość emocjonalną, ale także o wyznaczanie granic. Podążaj za swoim dzieckiem, obserwuj jego odczucia, zachowuj szacunek, delikatność i wyrozumiałość.

Jeżeli Ty będziesz spokojny, pełny pozytywnej energii, to dziecko odwzajemni się tym samym. W równym stopniu będzie szanowało, rozumiało i akceptowało Twoje decyzje na korcie.

Posiadanie silnej więzi ma jedynie dodawać mocy waszej pracy, kształtować pozytywne nawyki i stany emocjonalne.

Rodzice, którzy wykorzystują treningi jako element władzy rodzicielskiej, podkreślają w jeszcze większym stopniu swoją nadrzędność. W najgorszym jednak wydaniu pokazują swoje braki w inteligencji emocjonalnej, przenosząc frustracje, presję i niespełnione ambicje na kort.

Bądź ostrożny! Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko grało w tenisa i mogło rozwijać się w niezaburzony niczym sposób, odpowiedz sobie na pytanie, czy na pewno jesteś w stanie podołać roli rodzica-trenera? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, lepiej wynająć trenera.

Więcej przeczytasz tutaj oraz tutaj

tata i trener tenisa tata i trener tenisa

Pobierz darmowe fragmenty książek: “Mały Tenisowy Mistrz” oraz “Trening życia. Po drugiej stronie rakiety”.

Pakiet dwóch książek w promocyjnej cenie już od 34,90 zł! Kup teraz!