Dzisiaj jest historyczny dzień – 3 grudnia 2016. Janek w wieku 5 lat i 9 miesięcy rozegrał swój pierwszy turniej w karierze na gdańskich kortach Lechia Tennis Club. Tak naprawdę, to nie spodziewałem się, że tak szybko do tego dojdzie. Janek zaczął grać w tenisa w kwietniu tego roku, gdy dopiero co skończył 5 lat, czyli gra w tenisa trochę ponad pół roku. Nie chciałem się śpieszyć z zapisywaniem go do turnieju, bo gdyby z kimś gładko przegrał, to mógłby się zniechęcić do tenisa, a przecież nie o to chodziło.

Turniej LECHIA LOTOS Kids Cup by Head, Janek rozpoczął od grupy niebieskiej, w której były gry i zabawy głównie pod nadzorem bardzo sympatycznej trenerki Magdy. Dzieci zostały “przekupione” cukierkami… Śmieję się, bo wiadomo, że dzieciom będą miło kojarzyły się zajęcia tenisowe, gdy na korcie dostają cukierki czy czekoladki, ale czy tacy mali sportowcy nie powinni dostać jabłuszka czy banana i żeby od samego początku były u nich kształtowane pozytywne nawyki? 😉 Pewnie trochę przesadzam… Gdy gry i zabawy zakończyły się, dzieci dostały medale, dyplomy oraz mogły sobie wybrać po jednym tłumiku. Wszystko odbywało się na pozytywnych emocjach i to jest podstawa. Miło i przyjemnie. Trener Wojtek też stanął na wysokości zadania wygłaszając krótkie przemówienie i rozdając nagrody za udział.

thumb_img_0472_1024
Janek z Kornelcią wybierają tłumik

thumb_img_0477_1024
Janek oczekuje na swój medal wraz ze swoją siostrzyczką Kornelcią

thumb_img_0482_1024
Miła atmosfera, fajna energia i dużo uśmiechu

Następnie został rozlosowany turniej grupy czerwonej do lat 8. Janek trafił do grupy z dwoma dziewczynkami oraz dwoma chłopcami. Zaraz po losowaniu wszedł na swój pierwszy mecz z 8 letnim Mateuszem (Centrum Tenisa Don Balon) z którym przegrał po ładnej walce 7:5, 8:6. Na tym etapie każde pół roku, to jest duża różnica, a co dopiero 3 lata… Janka zbytnio nie ruszyło to, że przegrał. Od razu gdy zszedł z kortu spytał się kiedy następny mecz.

thumb_img_0493_1024
Historyczny, pierwszy mecz Janka w turnieju przeciwko 3 lata starszemu Mateuszowi

Długo nie trzeba było czekać, bo praktycznie od razu Janek grał z o rok starszą koleżanką z Sopot Tenis Klubu – Zuzią. Po bardzo zaciętym meczu Janek zwyciężył swój pierwszy mecz w tenisowej karierze 8:6, 2:7, 7:5. Ucieszył się, ale emocje były podobne zarówno po przegranym jak i wygranym meczu. Pewnie wynikało to też z tego, że Janek jeszcze nie umie za dobrze liczyć i nie do końca był świadomy kiedy kończy się mecz. 😉

thumb_img_0501_1024
Humory dopisywały po meczu z Zuzią

Trzeci mecz Janek rozegrał z 8 letnim Cezarym, z którym przegrał również po bardzo wyrównanej walce 7:5, 4:7, 2:7. Mimo porażki chęci do dalszej rywalizacji wciąż były.

thumb_img_0503_1024
Losowanie przed meczem z Cezarym

Ostatni, czwarty mecz Janek rozegrał z 8 letnią Polą, która w styczniu skończy 9 lat. Kolejny zacięty mecz. Janek przegrał 7:5, 2:7, 5:7. W meczu z Polą zabrakło już trochę skupienia po kilku godzinach spędzonych na kortach. Jak później się okazało Pola wyszła z grupy z pierwszego miejsca. Gratulacje!

thumb_img_0506_1024
Ostatni, czwarty mecz z 8 letnią Polą.

Po meczu z Polą, Janek jeszcze nie miał dosyć i chciał dalej grać. Był wolny kort to jeszcze zdążyliśmy trochę razem poodbijać. Granie na mączce to dla Janka nie lada atrakcja. 😉 Po wyjściu z balonu Janek jeszcze wypatrzył stół do tenisa stołowego i materace na małej salce w budynku głównym Lechii. Oczywiście jeszcze pograliśmy chwilę i pobawiliśmy się na materacach. Janek pod tym względem jest niesamowity. Mógłby sport uprawiać na okrągło.

Podsumowując jestem dumny ze swojego synka. Rozegrał swój pierwszy turniej i dostał na koniec jeszcze nagrodę w postaci frotek firmy Head od trenera Wojtka za ciągły uśmiech na twarzy oraz za to, że był najmłodszym uczestnikiem turnieju. Mimo jednego wygranego meczu i trzech przegranych wszystko zostało oparte na pozytywnych emocjach i Janek nie może się już doczekać kolejnego turnieju, który już za tydzień w GAT Gdańsk, a za dwa tygodnie “w naszym” klubie w Sopocie. Do zobaczenia na turniejach!

thumb_img_0489_1024
Janek – najmłodszy uczestnik turnieju