Był piękny, ciepły wieczór 27 maja 2018 roku. Słońce chyliło się już ku zachodowi. Mniej więcej za pół godziny rozpoczynał się finał Ligi Mistrzów, a ja znajdowałem się na korcie w akademii Davida Ferrera wspólnie ze swoimi dziećmi – Jankiem i Kornelią. Nawet przez myśl mi nie przeszło, że finał Ligi Mistrzów może być ważniejszy, niż pójście z synem na trening. No, może gdyby w finale grała FC Barcelona to, wówczas bym się zastanawiał.

Właśnie rozpoczynał się jeden z wielu tysięcy treningów tenisowych, które nadal przed nami. Jak zawsze, rozpoczęliśmy porządną rozgrzewką oraz ćwiczeniem na małe pola,  w którym rzucałem Jankowi piłki z ręki tak, aby odegrał mi je z powrotem do mojej dłoni. Proste ćwiczenie na rozgrzewkę, gdzie skupiamy się na poprawnej technice uderzeń i na ich kontroli. Widząc, w jak doskonały sposób Janek radzi sobie z uderzeniami, które są praktycznie bezbłędne, zacząłem rzucać mu mocniej i mocniej, tak, aby oswajał się z szybką piłką i robił wszystko dynamiczniej. Na początku spóźnia kilka uderzeń, ale jest tego świadomy i już po chwili, bez słowa, sam się koryguje, przyzwyczajając się do prędkości rzucanych mu piłek. W tym momencie uzmysłowiłem sobie, że mój 7-letni syn jest już w stanie bardzo samodzielnie myśleć na korcie i podejmować własne decyzje. Była to jedna z tych chwil, w których zdecydowałem o napisaniu książki. Książki wyjątkowej, bo pierwszej na polskim rynku, prezentującej, odbiegający od powszechnie panujących przekonań, schemat myślenia na temat kształcenia młodych adeptów tenisa. 

Jest to wyjątkowa pozycja, traktująca w sposób całościowy o rozwoju młodych tenisistów. Opisuję w niej, jak należy rozpocząć grę w tenisa, co jest ważne w ewolucji małego tenisisty, jakimi wartościami należy się kierować, jakimi przesłankami sugerować się przy podejmowaniu ważnych decyzji zarówno na korcie, jak i poza nim; omawiam kwestie odżywiania, regeneracji, treningu motorycznego i mentalnego oraz wiele innych aspektów. Wszystko to, poparte zostało naszą wspólną historią – moim, ponad 20-letnim doświadczeniem z kortów tenisowych, a także dotychczasowymi decyzjami dotyczącymi szkolenia Janka, z różnymi trudnościami, które miały miejsce po drodze, zmianą miejsca zamieszkania i przyjazdem do Hiszpanii włącznie. 

Dojrzewałem do tej decyzji od wielu miesięcy, bijąc się z myślami, czy polskie środowisko tenisowe jest w ogóle gotowe na taką pozycję. Jednak kiedy patrzę na mojego syna, który jak na swój wiek, gra naprawdę na bardzo wysokim poziomie (podobnie grał Novak Djokovic w tym wieku), mając świadomość jaką drogę przeszliśmy, uważam, że marnotrawstwem byłoby nie podzielić się tą wiedzą z Wami. Wykonaliśmy przecież kawał bardzo dobrej roboty i podjęliśmy śmiałe decyzje dotyczące teraźniejszości i przyszłości tenisowej Janka. Warto, wbrew sceptycyzmowi i utartym przekonanim z jakimi się ścieramy, przekazać know-how, który posiadamy, opowiedzieć naszą historię, a następnie w kolejnych książkach, opisywać i monitorować dalszy rozwój tenisowy, urzeczywistniając tym samym przebieg całej kariery małego Janka.  

IMG_3672

Do napisania mojej drugiej książki, po raz kolejny, zainspirował mnie mój przyjaciel Dawid Piątkowski, który zresztą w ów majowy weekend odwiedził nas w Javea i jak sam przyznał: Nigdy nie widział tak dobrze grającego i technicznie ułożonego 7 latka. Jego stwierdzenie potwierdziło tylko to, co już sam doskonale wiedziałem, ale jako ojciec nie byłem w stanie tego obiektywnie stwierdzić. Natomiast moje subiektywne opinie na temat własnego dziecka, odzwierciedla fakt, że we wrześniu 2018 roku w akademii Ferrera, została utworzona specjalna grupa competicion, w której skład wchodzi 4 niezwykle utalentowanych młodych zawodników: Pau, Nico, Oli i Janek. Mieszkamy w hiszpańskiej Javea od września 2017 roku, czyli od momentu, kiedy Janek miał niespełna 7 lat. Jest to najlepsza decyzja, jaką wspólnie podjęliśmy i dzięki niej stwarzamy warunki na to, aby powołać do życia coś naprawdę wyjątkowego – małego tenisowego mistrza, który nazywa się Jan Lipka i jest Polakiem.

Dla kogo napisałem książkę?

Mogłoby się wydawać, że 3 lata – czas, jaki trenujemy, bawimy się tenisem z Jankiem, – to niewielki wycinek czasu. Kiedy zwróci się uwagę na znaczenie początkowego okresu w kształtowaniu przyszłego zawodnika, łatwo można dostrzec, że ten właśnie czas mamy w dużej mierze przepracowany. Pierwsze kontakty z rakietą, piłką i kortem są kluczowe, absolutnie najważniejsze. Dlatego piszę o tymże aspekcie w sposób niezwykle szczegółowy, przede wszystkim dlatego, że jeszcze nikt w tym kraju tego nie zrobił. Treść zawarta w tej książce ma za zadanie pomóc trenerom tenisa, rodzicom oraz młodym zawodnikom i zawodniczkom w dalszym rozwoju. Chcę w ten sposób poszerzać świadomość oraz wiedzę tenisową całego polskiego środowiska tenisowego, aby wszystkim było łatwiej współpracować. Pragnę zjednoczyć trenerów z rodzicami, żeby wspólnie szli w tym samym  kierunku, ponieważ tylko wtedy taka współpraca może być owocna. W odwrotnej sytuacji cierpi na tym zawodnik i zazwyczaj nie wytrzymuje tego jego kariera. Na odpowiedni rozwój umiejętności dziecka w tenisie składa się wiele czynników, m.in.: zdolności motoryczne, stan emocjonalny, odżywianie, ciągły rozwój osób, którymi dziecko jest otoczone, technika, taktyka, miejsce, w którym się trenuje. W tej książce, w sposób merytoryczny, a także na bazie swoich własnych doświadczeń, mam zamiar przekazać Wam jak najwięcej efektywnej wiedzy, którą będziecie mogli wprowadzić w życie. Muszę jednak zaznaczyć, że każde dziecko jest inne i to, co odpowiada Jankowi, nie koniecznie musi pasować innemu dziecku. Na końcu, każdy ma swoją własną intuicję i rozum, i samodzielnie podejmuje decyzje. Istnieją przecież pewne uniwersalne aspekty, którymi posługują się wszyscy trenerzy, czy rodzice i bardzo wiele tychże kontekstów pojawi się w tej książce.

(fragment książki “Mały Tenisowy Mistrz” – Dariusz Lipka)

Premiera książki już wkrótce. Zapraszam również na nowy profil na Instagramie @maly_tenisowy_mistrz , gdzie znajdziecie informację o książce, ale przede wszystkim sporą dawkę tenisowych materiałów. Już wkrótce pojawią się szkolenia tenisowe, filmiki z treningów z akademii Davida Ferrera. Jest też możliwość wykupienia konsultacji online oraz zorganizowania wyjazdu do akademii w Hiszpanii. Bądźcie na bieżąco! Pozdrawiamy!