Jak już doskonale wiemy, tenis jest niezwykle wielowymiarową dyscypliną sportu i wiele rzeczy składa się na sukces. Trzeba być bardzo kompletnym zawodnikiem czy też wszechstronnym amatorem, aby osiągać dobre rezultaty, czy to na profesjonalnych turniejach czy na sparingach z Twoim odwiecznym rywalem.
Poniżej zamieszczam wskazówki, które pomogą Ci w byciu lepszym tenisistą. Bez dbania o poniższe rzeczy ciężko jest się wyróżnić na tle bardzo dużej konkurencji. Wskazówki kierowane są przede wszystkim do zaawansowanych amatorów, ale też dla tych, którzy dążą do tego, aby tenis stał się ich zawodem.
Lista 15 rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę:
- Dobry sprzęt. Powinieneś mieć dobrze dopasowaną odzież. Najpierw wygoda, a potem wygląd. Szczególnie zwróć uwagę na buty, w których grasz. Muszą idealnie pasować do Twojej stopy. Ważne też są odpowiednie wkładki. Testowałem różnego rodzaju obuwie i mi najlepiej się grało w “Nadalach” i “Federerach”, chociaż buty Sergio Tacchini, które dostawałem od Ferrero, też były bardzo dobre (robione były na wzór Nike).
- Odpowiednia rakieta. To będzie Twój najlepszy sojusznik/partner przez wiele lat, o którego będziesz należycie dbał. Zapoznaj się z różnymi modelami i przetestuj je, aż znajdziesz rakietę, która najlepiej Tobie przypasuje i którą dostosujesz do Twojej gry. Ja, dla przykładu, szukałem siły, żebym mógł uderzać mocniej. W pewnym momencie doważałem jeszcze rakietę na główkę.
- Dobry wybór naciągu i jego napięcia. Jest tak samo ważny jak rakieta. Jest dużo wariacji, które można dopasować do różnego typu gry czy też nawierzchni. Są naciągi grubsze i cieńsze; syntetyczne i naturalne. W zależności od modelu Twoje uderzenia będą miały więcej rotacji lub będą bardziej płaskie. Ja szukałem zawsze więcej rotacji, dlatego najlepiej mi się grało Luxilonem oraz innymi naciągami wielokątnymi.
- Określ swoją grę. To podstawa. Powinieneś oprzeć się na Twoich aspektach fizycznych, ale też na Twoich mocnych stronach, jak i na Twoich słabościach. Ja mam 181 cm wzrostu i moim stylem gry była zawsze regularna gra z głębi kortu.
- Podkreśl swoje zalety. Bazą jest wzmocnienie swoich dobrych stron i ukrywanie tych słabych. Nie zapominaj wciąż ulepszać swojej głównej “broni”, dzięki której będziesz miał więcej pewności na meczach. Jeśli czegoś nie robisz na treningach, to nie rób tego w trakcie meczu. Moją bronią był zawsze backhand i gra w obronie. Nad tym dużo pracowałem, ale także nie można było zapominać o tych słabszych stronach.
- Dbaj o przygotowanie fizyczne. Ogólna jest tak ważna jak sam tenis. Meczu nie wygrywa ten, który lepiej uderza piłkę. Jest to kombinacja wielu czynników. Jeśli jesteś słabszy od rywala, ale masz więcej siły, jesteś wytrzymały i ogólnie przygotowany, będziesz miał szansę zwyciężyć. Liczy się całokształt.
- Unikaj kontuzji. Dbając o swoje ciało, będziesz miał mniej kontuzji. Tenis jest bardzo agresywną dyscypliną dla ciała, dlatego musisz poświęcić dużo uwagi swojemu organizmowi. Ważni są odpowiedni lekarze, fizjoterapeuci, dobre odżywianie, rozciąganie itd. Te wszystkie rzeczy będą miały wpływ na długość Twojej kariery. Gdy tenisista dba o siebie, to rzeczywiście można powiedzieć, że sport to zdrowie. Wszystko zależy od tego jak się prowadzisz.
- Współpracuj z psychologiem. Głowa jest bardzo ważna w tenisie, a nawet najważniejsza. Iść do psychologa to nie jest oznaka słabości. 80% zawodników, nie mówiąc, że prawie 100%, których widzisz w telewizji korzystali czy korzystają z usług psychologa sportowego czy trenera mentalnego.
- Poznawaj różne nawierzchnie. Jest to bardzo ważna kwestia na treningach. Nie możesz uczyć się grać tylko na mączce czy tylko na nawierzchniach szybkich. Jeśli będziesz w stanie trenować na różnego rodzaju podłożach, będziesz bardziej kompletny. Korty ziemne wzmocnią Twoją taktykę, będziesz musiał więcej się nabiegać, dłużej pracować nad każdym z punktów. Na szybkiej nawierzchni przewagę dają mocniejsze uderzenia, siła fizyczna i wymiany są krótsze. Tutaj bardzo ważna jest koncentracja. Taka kombinacja spowoduje, że będziesz bardziej wszechstronnym tenisistą.
- Wybierz odpowiedniego trenera. Spróbuj znaleźć takiego, który będzie miał podobną wizję do Twojej. To znaczy, jeśli postrzegacie tenis zupełnie inaczej i nie jesteście zgodni w kluczowych kwestiach, to nie ma sensu się męczyć. Dobrze by było, aby między Wami była “chemia” i żebyście dogadywali się praktycznie bez słów.
- Naucz się akceptować porażki. Możesz wygrać wszystko będąc młodym, ale przyjdzie taki moment, kiedy wszystko się wyrówna i przegrasz z osobami, z którymi nigdy wcześniej nie przegrałeś. Powinieneś nauczyć się z tym żyć i to powinno Ciebie zmotywować do jeszcze większej pracy. W końcu sukces to droga od porażki do porażki. Największe sukcesy odnosili Ci, którzy wystarczająco dużo razy przegrywali, a w końcu się nauczyli i zwyciężyli. Bądź też wytrwały.
- Rozwijaj swoją grę. Powinieneś dokonać małych zmian w Twojej grze, ponieważ przyjdzie taki moment, gdzie Twoi rywale będą Ciebie dobrze znali i będą wiedzieli jakie są Twoje mocne i słabe strony. Jeśli się nie rozwiniesz, staniesz w miejscu. Ta zmiana i poprawa, czy to serwisu, woleja, poruszania sią czy jakiegoś innego aspektu, powinna być w ramach Twojego schematu gry. To znaczy, że będąc tenisistą grającym serwis-siatka, nie zaczniesz nagle grać defensywnie z tyłu kortu. Chodzi o drobne, ale niezwykle ważne korekty.
- Ciągle się ucz. Bardzo ciężko jest dotrzeć na sam szczyt profesjonalnego tenisa. Wielu przepada gdzieś w drodze na niego. Jeśli tak się dzieje u Ciebie, zawsze powinieneś mieć jakąś bazę za sobą, np. szkołę, która pozwoli Tobie lepiej radzić sobie w przyszłości, kiedy już tenis nie będzie na pierwszym miejscu. Jednocześnie pamiętaj o tym, że jeśli robisz kilka rzeczy naraz, to Twoja energia i uwaga się rozprasza się. Jak już coś robisz, to rób to zawsze na maxa. Najlepsi ciągle się rozwijają i uczą, ciągle chcą więcej i lepiej.
- Naucz się języków obcych. To podstawa, ponieważ będziesz podróżował czasami w pojedynkę i będziesz pozostawiony samemu sobie, gdzieś na środku miasta czy lotniska. Ja tak miałem, kiedy po turnieju w Paryżu zostałem podwieziony na lotnisko i zostałem zostawiony samemu sobie. Miałem wtedy 12 lat i na szczęście coś już umiałem po angielsku. Będziesz musiał się porozumieć też w hotelach. Możesz też dzięki językom nawiązać wielu ciekawych znajomości.
- Wykorzystuj podróż, aby trochę się rozerwać. Podczas swoich podróży będziesz miał wiele godzin oczekiwania czy siedzenia w samolocie czy w innych środkach transportu. Dobrze jest mieć ze sobą książkę, laptopa czy swoją ulubioną muzykę, aby lepiej wykorzystać ten czas i żeby rozluźnić się trochę. Osobiście bardzo lubię czytać w podróży, czy aktualnie pisać na blogu. 🙂
Jeżeli jeszcze nie zakupiłeś książki “Trening życia. Po drugiej stronie rakiety”, to możesz to zrobić klikając tutaj. Znajdziesz na niej wiele podobnych wskazówek, a co za tym idzie, dzięki tej wiedzy, będziesz lepszym tenisistą.
Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że robiąc te wszystkie wyżej wymienione rzeczy, nie mamy gwarancji, że zostaniemy “wielkim tenisistą”, ale pewne jest to, że BARDZO PRZYBLIŻAMY SIĘ DO TEGO i DAJEMY SOBIE WIĘKSZE SZANSE!