Wielkanoc 2021. Łatwo będzie zapamiętać tą datę, ponieważ Hubert Hurkacz odniósł największy sukces w historii polskiego męskiego tenisa. Wygrał turniej ATP Masters 1000 i na najbliższej liście znajdzie się na 16 miejscu w rankingu ATP. W tym wpisie chciałbym pokazać drogę Huberta do tego niesamowitego sukcesu.

 

10 lat

W nieoficjalnych Mistrzostwach Polski Krasnali zajął 3 miejsce w singlu oraz 1 miejsce w deblu. Drabinka singla znajduje się tutaj a drabinka debla tutaj. Jako ciekawostkę podam,  że po 14 latach, które minęły od turnieju Krasnali, tylko 3 z 48 chłopców z tego turnieju jest aktualnie sklasyfikowanych na liście ATP (Hurkacz #16, Dembek #565, #1488 Matuszewski). To się przekłada na około 5% szans na zdobycie punktów ATP i około 2% szans na top 100 ATP dla polskich krasnali.

Hubert przeszedł eliminacje w zimowych i letnich Mistrzostwach Polski do lat 12 i przegrał odpowiednio w 1 i 2 rundzie turnieju głównego. Drabinki tych MP zobaczysz tutaj i tutaj. Z tych mistrzostw zostało czterech zawodników, którzy są obecnie sklasyfikowani w rankingu ATP (oprócz Huberta i Dembka, także Zieliński #852 singiel / #201 debel i Szymon Walków #1292 singiel /  #139 debel). 4 z 48.

Jego ranking PZT do lat 12 oscylował w granicach 80 miejsca z dwa lata starszymi.

 

11 lat

3 runda w Halowych Mistrzostwach o Puchar PZT Skrzatów. Był 12 rozstawiony z rankingiem 13 do lat 12. Zobacz drabinkę klikając tutaj. W deblu zdobył brązowy medal w parze z Michałem Dembkiem – to był pierwszy medal Huberta w Mistrzostwach Polski.

Jako 13 rozstawiony na Letnich Mistrzostwach o Puchar PZT Skrzatów przegrał swój pierwszy mecz w singlu. W deblu przegrał w 1/4 finału. Na Letnich MP nie zdobył medalu. Drabinki tutaj.

Nie był sklasyfikowany wśród 10 najlepszych polskich skrzatów na koniec roku 2008. Był wśród 15 najlepszych z rok starszymi.

 

12 lat

Jako 2 rozstawiony w HMP przegrał w 3 rundzie singla. W deblu zajął pierwsze miejsce i zdobył swój pierwszy złoty medal Mistrzostw Polski. Drabinki tutaj.

Jako 2 rozstawiony w Letnich Mistrzostwach Polskich zdobył srebrny medal w grze pojedynczej (jego pierwszy medal MP w singlu) oraz kolejny złoty medal w grze podwójnej. Drabinki tutaj.

Podsumowując do lat 12 zdobył srebrny medal w singlu i dwa złote w deblu.

2 pozycja na liście generalnej (ostatnia lista z 2009 roku) PZT do lat 12.

Nie grał w turniejach międzynarodowych Tennis Europe do lat 12.

 

13 lat

HMP u14:  1 runda singiel (trafił na 1 rozstawionego Philipa Greska) i 1/4 finału debla. Drabinki tutaj.

MP u14: 3 runda singiel i 1/4 finału debla. Drabinki tutaj. Mistrzem został 14-letni Kamil Majchrzak.

Jako 13 latek skończył 2010 rok na 7 pozycji w rankingu PZT do lat 14.

Wciąż jeszcze nie grał Tennis Europe.

 

14 lat

Pierwsze turnieje międzynarodowe Tennis Europe. 12 rozegranych turniejów na arenie międzynarodowej (z czego cztery w Polsce) – średnio wychodzi 1 turniej na miesiąc. Finał turnieju Opalenica Cup był jego największym sukcesem. W turniejach rywalizował m.in. z Bublikiem, Rublevem (przegrał z nim dwukrotnie w singlu i w deblu) czy Alexanderem Zverevem.

Hubert osiągnął finał turnieju pocieszenia w Mistrzostwach Europy do lat 14. Ze znanych nazwisk z ME u14 można odnotować Rubleva, Zvereva, Martineza-Portero i Mikaela Ymera. Drabinka tutaj.

W prestiżowym turnieju Les Petits As w Tarbes, Hubert przebił się przez eliminacje, wygrał 3 mecze w drabince głównej, przegrywając w 1/4 finału z Francisem Tiafoe. Oprócz Tiafoe ze znanych można wymienić jeszcze Kozlova, Polmansa, Mullera, Zvereva, Rubleva, Zapatę czy Bublika. Jak widać w tym renomowanym turnieju już mamy więcej zawodników, którzy dotarli do profesjonalnego tenisa. Można powiedzieć, że grając w Tarbes szanse na dojście do pierwszej setki ATP minimalnie się zwiększają…

HMP u14: Srebro w singlu i złoto w deblu. Drabinki tutaj.

MP u14: Srebro w singlu i 1 runda w deblu. Drabinki tutaj.

Podsumowując do lat 14 Hubert zdobył 2 srebra w singlu i 1 złoto w deblu.

Rok skończył na 3 miejscu w rankingu PZT do lat 14. Najwyżej był na 22 lokacie w międzynarodowym rankingu Tennis  Europe. Historia jego rankingu TE do lat 14 tutaj.

 

15 lat 

Hubert zdobył swoje pierwsze punkty w ITF Juniors w turnieju Gdynia Cup ITF 4 w 2012 roku. Dostał do turnieju głównego dziką kartę i po wygraniu meczu pierwszej rundy, w drugiej rundzie przegrał z wówczas 16-letnim Kamilem Majchrzakiem 0:6, 3:6. Jeszcze w tym samym roku dotarł do 1/2 finału turnieju grade 4 w Poznaniu (grając jako WC). Na Łotwie w Jurmali wygrał grade 5. Całe Activity Huberta ITF Juniors można zobaczyć tutaj.

HMP u16: 2 runda singla i 1 runda debla. Drabinki tutaj. Byłem na tych MP w Pabianicach i miałem okazję oglądać Huberta w akcji oraz chwilę rozmawiałem z jego ówczesnym trenerem Filipem Kańczułą. Hubert już wtedy był bardzo wysoki, ale też bardzo szczupły, nóżki miał trochę powykrzywianie i miał małe kłopoty z poruszaniem się. Mimo wszystko, zrobiło wtedy na mnie wrażenie to, że dużo chodził do siatki, miał duże czucie w ręce w odgrywaniu różnych sytuacyjnych piłek, np.: półwolejów. Widać było już wtedy, że ma ogromny potencjał i że jeśli wzmocni nogi oraz poruszanie się po korcie, to naprawdę może dobrze grać w tenisa, ale jeśli wtedy ktoś by mi powiedział, że Hubert będzie 16 w rankingu ATP i wygra turniej ATP Masters 1000, to bym nie uwierzył. Podobało mi się też podejście jego trenera. Widać było, że był już wtedy profesjonalnie i mądrze prowadzony. Czuć też było, że w jest tam w głowie “większy obraz” – myślenie długoterminowe.

MP u16: Brąz w singlu i 1/4 finał debla. Drabinki tutaj.

Rok skończył na 5 miejscu w rankingu PZT do lat 16, grając z rok starszymi.

 

16 lat

Wygrana w Finlandii grade 4. Ćwierćfinały i półfinały w grade 2. Po raz pierwszy wziął udział w turniejach juniorskich najwyższej kategorii grade A – przegrywał w nich w eliminacjach (Eddie Herr i Orange Bowl).

HMP u16: srebro w singlu i złoto w deblu. Drabinka tutaj.

MP u16: złoto w singlu (pierwsze złoto w singlu), w deblu nie wziął udziału. Drabinka tutaj.

1 miejsce na koniec roku w rankingu PZT do lat 16. Po raz pierwszy zakończył rok jako numer 1 w kategoriach młodzieżowych. W rankingu Tennis Europe był najwyższej na 15 miejscu. Jego największym sukcesem w TE 16 było wygranie gry podwójnej na Tomaszewskim Cup. W tym roku kładł już główny nacisk na turnieje ITF Juniors do lat 18.

 

17 lat

Finał ITF Juniors grade 1 w Maroku. Półfinały, finały grade 2. Debiut w wielkim szlemie juniorskim (Roland Garros), następnie kolejne szlemy Wimbledon i US Open – bez spektakularnych rezultatów w debiutach (maksymalnie 2 runda). Półfinał Eddie Herr.

W debiucie turnieju rangi Futures przeszedł eliminacje i przegrał w pierwszej rundzie turnieju głównego. Pierwsze punkty ATP zdobył w swoim drugim turnieju tej rangi, dochodząc do ćwierćfinału polskiego Futuersa 15.000$. Zdobył 3 punkty do klasyfikacji. W drugiej rundzie pokonał Petera Torebko (wówczas #232 ATP). Szczegóły tutaj.

HMP u18: srebro w singlu i złoto w deblu. Drabinka tutaj.

MP u18: nie brał udziału.

Rankingi na koniec roku, grając pierwszy rok jako junior:

PZT U18 #3

ITF Juniors #47

ATP #1408

 

18 lat

Debiut w AUS Open juniorskim. Finał turnieju juniorskiego grade 1. Grał w kolejnych szlemach juniorskich Roland Garros i Wimbledon.

Zakończył rok na 1 miejscu w rankingu PZT. W ostatnim roku juniorskim nie brał udziału w Mistrzostwach Polski Juniorów.

Najwyższy ranking ITF Juniors #29

Jako 18-latek skupiał się głównie na graniu turniejów rangi Futures, dostał również 3 dzikie karty do turniejów głównych rangi Challenger we Wrocławiu, w Poznaniu i w Szczecinie. Dotarł do swojego pierwszego półfinału 10.000$, wychodząc z eliminacji. We wrześniu w 2015 roku we Wrocławiu wygrał pierwszego Futuersa 10.000$. Nie stracił w nim seta. Idąc za ciosem wykorzystał WC do turnieju głównego Challengera 106.500$ w Szczecinie i wygrał 1 rundę z Tristanem Lamasine (wówczas #212 ATP), a w drugiej rundzie przegrał po zaciętej trzysetowej walce z Pablo Carreno-Bustą (wówczas #60 ATP). Dotarł też do finału Futuersa 15.000$ w Portugalii.

Sezon skończył na 620 miejscu w rankingu ATP.

 

19 lat

Został powołany na pamiętny mecz Davis Cup Polska – Argentyna w gdańskiej Ergo Arenie. Wygrał z Renzo Olivio (wówczas #167 ATP) i całkiem dobre wrażenie zrobił w przegranym meczu z Leonardo Mayerem (wówczas #41). Poza tym swoich sił próbował głównie w Futuersach i Challengerach. W drugiej połowie roku grał już przede wszystkim w Challengerach. Dwukrotnie dochodził do ćwierćfinałów Challengerów, przebijając się przez eliminacje. Grał również swoje mecze singlowe w kolejnym pojedynku Davis Cup Niemcy – Polska. Dobry mecz rozegrał z Florianem Mayerem (wówczas #59) przegrywając z nim w 4 setach.

Najwyżej sklasyfikowany zawodnik, którego pokonał: Daniel Gimeno-Traver (wówczas #126 ATP) i to jeszcze na mączce.

Sezon skończył na 383 miejscu w rankingu ATP.

Zdobył złoty medal na Narodowych Mistrzostwach Polski Seniorów. Drabinka tutaj.

 

20 lat

Wygrał 15.000$ w Portugalii. Doszedł do finału w Challengerze oraz zaliczył kilka półfinałów i ćwierćfinałów w turniejach tej rangi.

Sezon skończył na 238 pozycji w rankingu ATP.

 

21 lat

Zadebiutował w Australian Open przegrywając w 2 rundzie eliminacji z Matteo Berrettinimi. Kolejny raz dotarł do finału Challengera. Zadebiutował w turnieju ATP 250 – przeszedł w nim eliminacje i przegrał po bardzo wyrównanym meczu w 1 rundzie turnieju głównego z Lorenzo Sonego. W swoim drugim szlemie, tym razem Roland Garros przeszedł eliminacje i pokonał Tennysa Sandgrena w 4 setach. W drugiej rundzie przegrał z Marinem Ciliciem w 4 setach. Wygrał Challengera w Poznaniu pokonując w finale Taro Daniela 6:1, 6:1. W Wimbledonie przegrał w meczu o wejście do turnieju głównego. Dostał się jako Lucky Loser i przegrał z Bernardem Tomicem w trzech setach. Wygrał rundę w ATP 500. Zadebiutował w turnieju ATP 1000. W US Open przeszedł eliminacje. W 1 rundzie turnieju głównego wygrał ze Stefano Travaglią w 5 setach, a przegrał ponownie z Ciliciem, ale tym razem w trzech gładkich setach. Wygrał Challengera we Francji, tracąc jednego seta w całym turnieju.

Awansował po raz pierwszy do top 100 ATP rankingu i sezon skończył na 83 pozycji.

 

22 lata

Wygrał Challengera 80 w Australii, przegrywając jednego seta. Dostał się do Australian Open do turnieju głównego z rankingu i przegrał w pierwszym pojedynku z Ivo Karlovicem w czterech tie-breakach. Ćwiartka ATP 500 w Dubaju. Następnie kolejna ćwiartka, ale tym razem w turnieju Indian Wells ATP 1000. Przegrana z Rogerem Federerem 4:6, 4:6. Wcześniej pokonał Younga, Pouille, Nishikoriego i Shapovalova. 3 runda w Miami i wygrane Berrettinimi i z Thiemem. Kolejna 3 runda w ATP 1000 w Madrycie. 3 setowy bój z Alexandrem Zverevem.

Byliśmy z Jankiem na tym turnieju w Madrycie. Jechaliśmy tam żegnać Davida Ferrera i załapaliśmy się przy okazji na mecz Huberta z Alexem de Minaurem. Jeśli chcesz zobaczyć jak wyglądał nasz wyjazd, możesz kliknąć tutaj.

Mecz z Djokovicem w 1 rundzie Roland Garros. 3 runda Wimbledonu i kolejny mecz z Djokovicem. Tym razem bardzo zacięty. Przegrana w czterech setach. Bardzo dobry mecz Huberta. Wygrany turniej ATP 250 w Winston Salem.

Awansował po raz pierwszy do top 50 ATP i sezon skończył na 37 pozycji.

 

23 lata

Wszystkie pojedynki wygrane w ATP Cup ze Schwartzmanem, Coricem i Thiemem. Półfinał ATP 250 w Auckland. 2 runda Australian i US Open. 3 runda ATP 1000 w Rzymie. 1 runda Rolland Garros. 1/4 finału ATP 250 w Kolonii.

Sezon skończył na 34 pozycji.

 

24 lata – 2021 rok 

Wygrany turniej ATP 250 w Delray Beach bez straty seta. 1/4 finału ATP 250 Melbourne. 1 runda Australian Open. Wygrany turniej ATP 1000 w Miami. Największy sukces w polskim, męskim tenisie.

 

Wnioski:

Hubert aktualnie znajduje się na 16 pozycji w rankingu ATP i już 7 razy wygrywał z zawodnikami z pierwszej dziesiątki rankingu. Moim zdaniem to tylko kwestia czasu, kiedy pojawi się w top 10 w rankingu ATP i stanie się najwyższej sklasyfikowanym polskim tenisistą w historii rankingu (Wojciech Fibak najwyżej był na miejscu 10, a Jerzy Janowicz na miejscu 14).

Powyższy wpis moim zdaniem pokazuje nam, że można iść “polską drogą” i dotrzeć na sam szczyt. Niech ten niesamowity sukces Huberta spowoduje, że wielu innych młodych chłopców nabierze chęci na granie w tenisa, ale także uczyni, że inni Polacy uwierzą bardziej w swoje możliwości.

 

 

Mam nadzieję, że również ja zainspiruję ludzi w Polsce. Jestem bardzo dumny z tego, że jestem Polakiem i jestem wdzięczny za wsparcie, które otrzymuję.

Hubert  Hurkacz

 

 

Wywiad Huberta dla TVP Sport:

Tenis Klub: https://tenisklub.pl/aktualnosci/hurkacz-zaprezentowalem-swoj-najlepszy-tenis/81178/

ATP: https://www.atptour.com/en/news/hurkacz-sinner-miami-2021-day-12-sunday-final

Jak odżywia się Hubert: https://www.atptour.com/en/news/hurkacz-home-cooking-feature-2020

 

***

Współpraca sklep@malytenisowymistrz.pl

Książki Mały Tenisowy Mistrz i Trening Życia. Po drugiej stronie rakiety do nabycia tutaj w promocyjnych cenach.

Nasz nowy kanał na Telegramie: https://t.me/malytenisowymistrz

Kanał YouTube: https://www.youtube.com/c/MalyTenisowyMistrz/