Jak chcemy osiągnąć coś znaczącego w tenisie musimy ciągle balansować na granicy. Sport to zdrowie, ale wyczynowy już nie do końca. Dzisiaj rywalizacja w tenisie jest ogromna, podobnie jak zasób wiedzy i łatwy dostęp do niej. Jeżeli chcemy doprowadzić tenisistę lub tenisistkę na szczyt, to trzeba szukać tej granicy, żeby później nieustannie ją przekraczać, ponieważ konkurencja nie śpi.

Trzeba zrozumieć i zaakceptować, że postęp, rozwój i wspinanie się coraz wyżej sprawia wiele trudności oraz dużo kosztuje. Zawsze tak było, przez całe życie.

 

Przez całe życie rzeczy, które były wartościowe, wymagały trudu, uporu i wysiłku.

Dzisiaj wychodzi na to, że niektóre wartościowe rzeczy nie są trudne i to wprowadza w błąd. Większość ludzi chce natychmiastowej gratyfikacji – zarówno dorośli, jak i dzieci. Prawdziwym nieszczęściem jest jednak przywiązanie się do twierdzenia, że różne rzeczy w życiu są proste, a jeżeli brakuje szybkich rezultatów, to może nie warto się przesadnie trudzić.

 

Poszerzanie strefy komfortu, czyli wychodzenie z niej za każdym razem, mimo że jest trudno, zawsze wtedy, kiedy pojawiają się wątpliwości i strach, jest możliwe jedynie poprzez wiarę w samego siebie i wiarę we własne możliwości.

Nawet znając nasze początkowe ograniczenia, należy wierzyć, że możemy pokonać przeszkody. Bardzo ciężko jest dobrze pracować, kiedy ktoś nie wierzy, że jest w stanie przezwyciężyć przeciwności, które pojawią się na jego drodze. Poza tym naprawdę jest bardzo mało rzeczy, które nie leżą w naszym zasięgu, albo inaczej mówiąc – jest bardzo mało rzeczy, których nie możemy osiągnąć, podejmując wysiłek.

Niektórzy, a przede wszystkim ci, którzy triumfują, chcą, aby inni myśleli, że osiąganie spektakularnych sukcesów jest zarezerwowane jedynie dla nielicznych. Jeżeli ktoś potrafi coś zrobić, to dana rzecz nie może być aż taka trudna. Prawdą jest, że trzeba to jednak zrobić. Znamy przecież wiele przykładów ludzi, którzy osiągnęli sukcesy i podzielili się drogą, którą przeszli, z innymi ludźmi. Ci zaś dzięki wstąpieniu w ich ślady, powieleniu ich strategii i przejściu podobnej drogi, osiągnęli podobne lub lepsze rezultaty.

Fragment książki Mały Tenisowy Mistrz

poszerzanie strefy komfortu poszerzanie strefy komfortu