Ostatnio mieliśmy (ja i żona) rozmowę z synkiem o złym wpływie gier w telefonie na jego zdrowie oraz o tym, że jest to strata czasu i że praktycznie niczego się przez to nie uczy. Tak się składa, że wczoraj odbierając synka z przedszkola w materiałach dla rodziców, natknąłem się na wydrukowany artykuł, który dotyczy właśnie dostępu dziecka do sprzętu elektronicznego. Postanowiłem go przepisać i podzielić się nim z wami. Oto on:

Sprzęt elektroniczny sprawia, że nasze życie jest łatwiejsze. Pozwala nam na pozostanie w stałym kontakcie z bliskimi, a także umożliwia dostęp do wielu ciekawych informacji, przez co bezustannie się rozwijamy. Ale stanowi również pewne zagrożenie – szczególnie, gdy trafia bez ograniczonego limitu w ręce dzieci. W oparciu o badania przeprowadzone przez Kaiser Foundation przedstawiamy:

9 POWODÓW, DLA KTÓRYCH NALEŻY OGRANICZYĆ DZIECKU DOSTĘP DO SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO

NIE POZWÓL NA ZNIEKSZTAŁCENIE RELACJI INTERPERSONALNYCH TWOJEGO DZIECKA Z INNYMI OSOBAMI

Głos rodziców, ich czułości, wspólne zabawy, itp. – to elementy, które wpłyną na to jak w przyszłości ułożą się powiązania emocjonalne twojego dziecka z innymi ludźmi. Jeżeli rodzice poświęcają swojemu dziecku dużo czasu to najprawdopodobniej jego relacje społeczne będą po prostu “normalne”. Natomiast dzieci, które od najmłodszych lat mają dostęp do sprzętu elektronicznego i przyglądają się przez długi czas karykaturom, rozwijają się w nieco inny sposób. System nerwowy dziecka, które od najmłodszych lat ma dostęp do sprzętu elektronicznego rozwija się nieprawidłowo. Konsekwencją jest inne spostrzeganie świata i brak koncentracji.

NIE POZWÓL, BY TWOJE DZIECKO POPADŁO W UZALEŻNIENIE

“Nowe technologie przyciągają ludzi, ponieważ świat wirtualny umożliwia nam próbowanie nowych rzeczy. Ciężko jest oprzeć się pokusie skorzystania ze sprzętu elektronicznego, gdyż on nigdy nie postawi nam limitu w zaspakajaniu potrzeb”.

– Garry Small, profesor w dziedzinie psychiatrii, dyrektor Centrum Długowieczności Instytutu Neurologicznego w Kalifornii.

Przy użyciu zaledwie jednego przycisku dziecko może otrzymać to, co sobie życzy. Dlatego natychmiast przyzwyczaja się do swojego telefonu lub tabletu i, w odróżnieniu od dorosłego, nie zawsze jest w stanie zapanować nad uzależnieniem.

BĘDZIE MNIEJ POWODÓW DO PŁACZU

Jeżeli jakaś osoba czuje do czegoś przywiązanie, denerwuje się, gdy jej to odbieramy. Dzieje się tak niezależnie od wieku. Dlatego, gdy twoje dziecko popada w histerię, nie złam się i nie zwracaj jemu sprzętu elektronicznego tylko po to, by je uspokoić. Działanie takie spowodowałoby rozwiązanie problemu jedynie w danym momencie.

Jeżeli sprzęt elektroniczny stanie się narzędziem do uspakajania dzieci, w jaki sposób nauczą się one kontrolowania swoich emocji?

Prawidłowym sposobem na uspokojenie młodego człowieka jest przede wszystkim zapewnienie poczucia, że z nim jesteśmy, a także przytulenie, dobre słowo, odwrócenie jego uwagi od problemu i zaproponowanie wspólnej zabawy czy spaceru.

TWOJE DZIECKO BĘDZIE LEPIEJ SPAŁO

Udowodniono naukowo, że używanie sprzętu elektronicznego w godzinach popołudniowych ma negatywny wpływ na jakość snu w nocy oraz na samopoczucie dziecka w dniu następnym. Pamiętajmy: system nerwowy dziecka odpoczywa w godzinach: od 21:00 do 1:00 w nocy.

WZROŚNIE ZAINTERESOWANIE TWOJEGO DZIECKA NAUKĄ

Ograniczenie dostępu do sprzętu elektronicznego spowoduje, że momentami twoje dziecko będzie popadało w stan znudzenia (nie będzie przecież mogło wypełnić swojego czasu grą na tablecie czy komputerze). Nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie! Stan znudzenia potrzebny jest do tego by uruchomić kreatywne myślenie. Jedne dzieci zaczną wynajdować dla siebie zabawę, inne otworzą książkę i zaczną czytać z zainteresowaniem. Najważniejsze, że umysł zostanie poruszony do myślenia. Im więcej ku temu bodźców – tym elastyczniejszy staje się umysł. Do tego stopnia, że z czasem sam będzie “wołał” o więcej informacji.

TWOJE DZIECKO STANIE SIĘ BARDZIEJ TOWARZYSKIE

Technologia umożliwia łatwą komunikację z innymi osobami. Ale kiedy nasz dostęp do narzędzi telekomunikacyjnych jest nieograniczony, zapominamy o potrzebnie kontaktu osobistego. Każde dziecko potrzebuje kontaktu osobistego z rodziną i rówieśnikami – bez tego nie będzie w stanie zrozumieć natury drugiego człowieka. Tylko i wyłącznie kontakt bezpośredni nauczy nasze dziecko czuć się zrelaksowanym w towarzystwie innych osób. Pamiętajmy: zdrowa relacja opiera się na częstym bezpośrednim kontakcie. Aby nawiązać więź z drugim człowiekiem musimy go poznać: jego mowę ciała, mimikę twarzy, intonację głosu, zmienność nastrojów, sposób wyrażania emocji, itp.

TWOJE DZIECKO BĘDZIE MIAŁO LEPSZĄ KONDYCJĘ FIZYCZNĄ

Czas spędzony przy sprzęcie elektronicznym to czas statyczny. Dziecko wpatrzone w ekran może wytrzymać w pozycji siedzącej kilka godzin. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że takie unieruchomienie fizyczne prowadzi do powstania problemu związanego z nadwagą. Badania naukowe dowodzą, że dzieci, które mają ograniczony dostęp do tabletów, telefonów komórkowych i komputerów mają mniejszą tendencję do popadania w problemy z nadwagą.

BEZINTERESOWNA DZIECINNA DOBROĆ POZOSTANIE W TWOIM DZIECKU NA DŁUŻEJ

Im później dziecko zetknie się z objawami przemocy – tym lepiej. Scenariusze większości gier zaprojektowanych na sprzęt elektroniczny opierają się na przemocy. Dziecko, które ma styczność z takimi grami będzie mniej wrażliwe na okrucieństwo. Będzie również żyło w przeświadczeniu, że przemoc jest skuteczną formą na rozwiązywanie problemów.